Bencések humora

Az idén a Pannonhalmi Apátsági Pincészet kapta meg az Év pincészete kitüntető címet. E díjat azok nyerik el, akik az adott évbena legtöbbet tesznek a magyar bor népszerűsítéséért.

LakóhelyemPethes József2010. 09. 18. szombat2010. 09. 18.

Kép: Pannonhalma Apátság apatsági bor borospince túrizmus Fotó: Habik Csaba 2007 05 10

Bencések humora
Pannonhalma Apátság apatsági bor borospince túrizmus Fotó: Habik Csaba 2007 05 10

Engem abszolút nem lepett meg a hír, hiszen amióta kaptam egy infúziót Pannonhalmán, azóta tudom, hogy az apátsági pincészet a legjobb hazai borászatok közé tartozik. Nem beszélek félre, nem is szorultam orvosi beavatkozásra, csupán egy látogatásom során megkóstoltam a bencések Infusio névre hallgató vörösborát is, amellyel több évszázados hagyományt elevenítettek föl. Aztán most jött ez az elismerés, így az ünnepélyes díjátadásra újra Pannonhalmára utazhattam, és volt szerencsém megtapasztalni, hogy hasonlóan finom a rajnai rizling, a pinot noir, a tramini meg a többiek is.

Valószínűleg mások is így gondolják, például a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Borakadémia, valamint a Magyar Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségének szakemberei, akik az elismerésről döntöttek. Persze, hogy ők is eljöttek az ünnepségre, ahol Kovács Ákos, a híres popsztár ezúttal nem énekelt, hanem a bencés humor gyöngyszemeiből olvasott föl, kóstolás közben pedig az egyik borban a frissen sült kenyér illatát vélte fölfedezni.

De igazi élményben mégis akkor részesültünk, amikor Liptai Zsolt főborász végigvezetett bennünket a kétezer négyzetméter alapterületű, a monostor tövében épült új pincében és borházban, ahol a legmodernebb technológiával találkozhattunk. Régi szép hagyományt élesztettek föl a bencések tíz évvel ezelőtt, amikor elhatározták, hogy újra szőlőt termesztenek és bort készítenek. De már nem a régi módszerekkel, hanem profi módon! Ezért a főapát az akkori egri sztárborászt, Gál Tibort kérte fel az ültetvény fajtaszerkezetének, valamint az alkalmazott technológiának a kialakítására. Tragikus halála miatt sajnos azonban a munkát nem tudta befejezni, de elképzelései megvalósultak, sőt a pincészet fiatal főborásza hajdanán nála dolgozott. A pince bejáratánál diófát ültettek az emlékére. Innen indultunk Liptai Zsolttal egy röpke üzemlátogatásra, ahol megtudhattuk, hogy a négyszintes feldolgozóban gravitációs anyagmozgatást valósítottak meg. A fehérszőlő mustja a temperált, korrózióálló acéltartályokkal felszerelt erjesztőtérbe kerül. A kékszőlő erjedését fakádak és szabályozható hőmérsékletű fémtartályok szolgálják, a kierjedt vörösborok pedig a hegy belsejébe nyúló pinceágakban érlelődnek. Az évente több mint háromszázezer palack minőségi bor készítésére alkalmas feldolgozót és pincét szívesen megmutatják az idelátogató turistáknak is, akiknek a létszáma százezer körül alakul évente.

A majdnem 50 hektárnyi ültetvény öt kilométeres körzetben, négy dűlőben található. Ennek kétharmadán olyan fehérszőlőfajták díszlenek, mint a rajnai és olasz rizling, a sauvignon, a tramini és a chardonnay. A 15 hektárnyi kékszőlőültetvény pedig főleg pinot noir-ból, merlot-ból és cabernet franc-ból áll. Valószínűleg ez utóbbiak szedésével kezdődik meg az idei szüret, de mintegy három hét késéssel, szeptember vége felé. A sok májusi, júniusi eső meg az akkori hideg időjárás nem tett jót a szőlőnek, ezután jött a peronoszpóra, a lisztharmat, a szürkerothadás, és csak nagyon nehezen tudták megvédeni az állományt. Mindezek miatt körülbelül 30 százalékos terméskiesés várható, a minőség pedig attól függ: lesz-e vénasszonyok nyara.

Miközben pedig az új termésre várnak, az előző remek évjáratok borait kínálgatják, de nemcsak itt, Pannonhalmán, ha¬nem fővárosi éttermekben, szaküzletekben is. Liptai Zsolt azt is elárulta: nem titkolt szándékuk az sem, hogy a mostani több mint tízszázalékos exportot feljebb tornásszák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek