Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ma délután a győri Szent Kamillus-templomban ünnepi misén mutatják be a torinói lepel tökéletes másolatát. Pápai Lajos megyés püspök hat órakor celebrál misét.
Kép: Bishops and priests pray in front of the Shroud of Turin at the end of a mass celebrated by Turin Cardinal Severino Poletto (not pictured) to mark the first day of the display in ten years of the relic on April 10, 2010 in the Cathedral in Turin. The mysterious and controversial Shroud of Turin, believed by many to be the burial cloth of Jesus Christ, went on public display Saturday for the first time in a decade with some two million people expected to view it over the next six weeks includng Pope Benedict XVI who will pay homage to the shroud on May 2. AFP PHOTO / VINCENZO PINTO, Fotó: VINCENZO PINTO
Az ünnepség idején a lepel másolatát a templomtérben állítják ki, majd a bemutatás után végleges helyén, a plébánia folyosóján tekinthetik meg az érdeklődők. A szentmise után Pályi Gyula vegyészprofesszor tart előadást, akinek a napokban jelent meg könyve a lepelről.
A torinói lepel egy csaknem négy és fél méter hosszú, egy méter széles lenvászon szövetdarab, melyen egy halott férfi lenyomata látható. E kendő a hagyomány szerint Jézus Krisztus halotti leple, így a képmás az ő vonásait őrzi az utókor számára. Az utóbbi közel száz évben a tudósok megkísérelték a modern természettudomány minden hozzáférhető módszerével kutatni a lepel eredetét. Az eredmények túlnyomó többsége igazolja a Jézus személyéhez kötődő hagyomány hitelességét, bár egyes vizsgálatok kételyeket is ébresztettek. Pályi Gyula – a Modenai és Reggio Emilia-i Egyetemen az általános és szervetlen kémia professzora – a témával kapcsolatos legújabb eredmények és hipotézisek bemutatásával olyan naprakész szintézist alkotott, amely magyar nyelven eddig még nem volt hozzáférhető.
A másolatról, annak elkészültéről Berkes Gyula plébánost kérdeztük:
– Éppen Torinóban voltunk, amikor a nemrégiben ismét restaurált leplet április 10. és május 24. között kiállították. Ekkor nevezte XVI. Benedek pápa a leplet Krisztus szenvedése és feltámadása ikonjának, a remény jelének, a rejtőzködő Isten tanújának nyilvános, torinói beszédében. Az eredeti mellett láttunk egy másolatot is, amely nagyon megtetszett. Némi keresgélés után eljutottunk egy bizottsághoz, amely készítteti és regisztrálja a hivatalos másolatokat, amelyeket jó szívvel engednek a kelet-európai országokba, hiszen az eredeti csak ritkán látható, arról nem beszélve, hogy Torino nincs közel. Ez a másolat is kézzel szőtt vászonból készült, fotótechnikai eljárással.
– Mi a véleménye az évszázadok óta tartó vitáról, amely egyrészt a gyolcs „életkorát” kérdőjelezi meg, másrészt pedig Jézus arcát tartja túlzottan fehér bőrű „északinak”, miközben Krisztus életében a Közel-Keleten barna bőrű, kerekebb arcú emberek éltek…
– A lepel anyagáról megállapították, hogy akár kétezer éves is lehet. A rajta lévő vér embertől származik, a szövetben talált porszemek pedig Jeruzsálem környékéről valók. Az arc pedig valószínűleg a csuklyától tűnik oválisnak, márpedig tudjuk, a csuklya akkoriban megszokott viselet volt, hiszen Júdás is csókkal árulta el Krisztust, mert egyébként a sok egyforma csuklyás férfi között nem ismerték volna fel az elfogására küldött katonák.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu