Új kamarazenekar Békéscsabán

Kamarazenekart alapítottak a Békés Megyei Szimfonikusok, s máris megkezdték a koncertezést. A programról Somogyi-Tóth Dániel karmestert kérdeztük.

Lakóhelyem2010. 12. 17. péntek2010. 12. 17.
Új kamarazenekar Békéscsabán

– Mikor alakult meg a Békés Megyei Szimfonikusok Kamarazenekara?
– A szimfonikus zenekar működése során az elmúlt időszakban számos alkalommal szükség volt különböző kamaraformációkban történő fellépésre, így a kisebb apparátusokra mutatkozó folyamatos igény vezetett ahhoz, hogy a szimfonikus zenekaron belül kamarazenekar is alakuljon. Bő egy éve a Budapesti Barokk Fesztiválon adtunk koncertet először ebben a felállásban. Időközben megszűnt a Tóth István által vezetett Békéscsabai Vonós Kamarazenekar, s úgy éreztük, a folytatásra megyeszerte szükség van. Szeretném, hogy különböző fúvós kamaraformációk is minél több alkalommal megszólaljanak. A cél, hogy minél változatosabb kamaraegyüttesek alakuljanak a vonósnégyestől a fúvósötösig, minél több zenekari tag kapna szólistaként lehetőséget – ez néhány koncert alkalmával már megvalósult. Mindezek mellett azonban egyértelmű igény van egy magas szakmai színvonalat képviselő, alapvetően vonós kamarazenekarra, amely neves szólisták közreműködésével, karmester nélkül is színpadra léphet.

– Milyen igény mutatkozik ma Békés megyében egy kamarazenekar működésére?
– Amatőr kamarazenekarok több helyen is működnek a megyében, így például Gyulán és Szarvason is, de ezek az együttesek nincsenek olyan helyzetben, hogy megyeszerte koncerteket adhassanak. A megyei kulturális rendszer szervezeti részét képezve mi a szimfonikus zenekaron belül működő kamaraformációval akár minden Békés megyei településre eljuthatunk, de természetesen valószínűleg országosan is számos helyen lép majd fel az együttes.

– Milyen tervek születtek a kamarazenekar szakmai munkáját illetően?
– A zeneirodalom végtelen bőséggel ad lehetőséget művek eljátszására, a zenekar magas szintű szakmai kapcsolatai pedig szavatolják a nemzetközi hírű szólisták közreműködését. Alapvető feladat azonban, hogy a hazai élvonalbeli sztár-szólisták mellett a saját fúvós és vonós művészeink számára is lehetőséget teremtsünk szólistaként egy-egy zenemű előadására. Szeretnénk mielőbb képben és hangban is rögzíteni munkánkat.

– Miben más a karmester számára egy kamaraegyüttes irányítása a szimfonikus zenekarhoz képest?
– A barokk kamarazenekari művekben a karmester a csembaló mellől irányítja az együttest, amely rendkívül szép és különleges feladat. A Magyar Telekom és a Danubia Zenekarban is hosszú évekig continuóztam. Lesznek olyan művek, amelyekben csembaló sem szerepel, ekkor a munka Uhrin Viktor koncertmesterre hárul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek