Gyilkosok élnek közöttünk

Az elmúlt húsz évben 200 gyilkosság tettesét nem sikerült megtalálni. Sok ez vagy kevés? A diplomatikus válasz: attól függ, honnan nézzük.

Lakóhelyem2011. 02. 22. kedd2011. 02. 22.
Gyilkosok élnek közöttünk

Ha onnan, hogy húsz gyilkosság közül tizenkilencnek a tettese jogerős bírósági ítélet alapján bűnhődik a tettéért – akkor nem is olyan sok. Számokra fordítva: évente átlagosan 200 gyilkosság történik, s ezek közül átlagosan ötnek a tettesét nem sikerül kinyomozni. Viszont 195-öt igen.

Ha viszont onnan nézzük, hogy öt család sohasem érezhetett elégtételt a társ, a gyerek, a szülő, a testvér, a rokon elpusztítása miatt – akkor sok. Ha öt család hiába várta, hogy rács mögé kerüljön az, aki a számára esetleg legkedvesebbet elvette tőle, mégpedig brutális módon az életére törve, s soha, de soha nem kaphatja már vissza – akkor sok.
Nagyon sok.

Hardi Péter: Rejtőzködő gyilkosok című kötetében 39 felderítetlen emberölés krónikáját írja le. 1990 és 2007 között történt gyilkosságot mutat be, végigkísérve a nyomozást.

Miért éppen ebből az időszakból? Mert ezek a gyilkosságok még nem évültek el.

Korábban a gyilkosságok elévülése egységesen húsz év volt, ma a legmagasabb kiszabható büntetési határ. Ez alapesetben – ami, mondjuk, egy halállal végződő kocsmai „pengeváltás” – tizenöt év. A súlyosbító körülmények esetén – például előre megfontoltan, különös kegyetlenséggel, nyereségvágyból, visszaesőként elkövetett gyilkosságok – a büntetés akár tényleges életfogytiglan is lehet. Az elévülés a hiedelemmel ellentétben nem a bűntény elkövetésének időpontjakor kezdődik, hanem a nyomozás lezárásakor. Ha pedig a nyomozást valami miatt megnyitják, majd ismét eredménytelenül lezárják, az elévülés az újbóli lezárással újrakezdődik.

Mindebből következik, hogy több mint kétszáz gyilkos él közöttünk. egy részük akár a nyilvánosság elé is állhatna a tettével, az elévülés miatt már büntethetetlenek. A Belügyi Szemle néhány évvel ezelőtt megjelent tanulmánya szerint Magyarországon 400-600 olyan gyilkos él, akinek a tettét nem sikerült földeríteni.

A riportkötet nemcsak megrendítően izgalmas olvasmány, de felhívás is. Nyomozzanak velünk az olvasók! Ha bárkinek bármiféle információja van az egyes ügyekkel kapcsolatban, adja a nyomozók tudtára, hátha éppen az ő általa nyújtott adalék az, amely a rejtély megoldásához vezethet.

Ne hagyjuk, hogy a gyilkosok szabadon mászkálhassanak közöttünk!

Hardi Péter: Rejtözködő gyilkosok. 39 felderítetlen emberölés Magyarországon című kötete megrendelhető a Geopen Kiadó honlapján.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek