Koppány nyomdokain

Hány lábon állhat egy családi vállalkozás, ha Somogyváron, a harmadik legnagyobb történelmi emlékhelyünkön székel, ahol ráadásul kiváló borok is teremnek? Vivert János szerint három lábon, de lehet az több is!

LakóhelyemPethes József2011. 06. 20. hétfő2011. 06. 20.

Kép: Vivert János somogyvár borász vendéglős pince hordó bor kiskupa vendéglő 2011 05 21 Fotó? Kállai Márton

Koppány nyomdokain
Vivert János somogyvár borász vendéglős pince hordó bor kiskupa vendéglő 2011 05 21 Fotó? Kállai Márton

Gyönyörű a kilátás a Kupavári történelmi emlékhelyről, ahol valaha Koppány herceg élt. S ahol később Szent László lakott, akit itt is temettek el először. Aztán ide építették a francia papokkal benépesített bencés apátságot, és Somogyvár ötszáz éven át szellemi és közigazgatási központként működött. Ma is sokan jönnek el ide, a Mohács és Ópusz-taszer utáni harmadik legnagyobb magyar történelmi emlékhelyre, mert romjaiban is lenyűgöző a bencés apátság, amely időnként kulturális rendezvényeknek ad helyet.

Már a középkorban is finom borok teremtek itt, szállították mindenfelé, így nem véletlen, hogy a környéken jól menő borászatok működnek. Ilyen például a Szent István Pincészet, amely a Szőlősgyörökhöz közeli Banyászó-hegyen található. Tulajdonosa, Vivert János szerint nincs gond az értékesítéssel, mert a bor java része elfogy itt helyben, hiszen errefelé jól működik a borturizmus és a környék kocsmái is innen szállítanak.

– Pincészetünk 2002-ben kezdte működését, majd fokozatosan fejlesztettünk – mondja a házigazda. Először Öreglakon vettünk egy tá­roló­pincét, majd négy évvel ezelőtt itt, a Kiskupa csárda alatt levő, 50 méter hosszú pincével megteremtettük az ideális tárolási feltételeket. Több szőlőfajtánk is van, de én főleg a magyarokból, az olaszrizlingből, a zenitből, az Irsai Olivérből, királyleánykából és a zöldveltelíniből készítek borokat, a világfajták termését eladjuk. Természetesen saját borainkat kínáljuk a magyaros, somogyi ételek mellé – és aki megkóstolja azokat, általában vesz is belőlük.

– Hogyan lesz egy gazdálkodóból vendéglátó? Hiszen először szántóföldi növényekkel kezdett el foglalkozni.
– Az idegenforgalomra, a dél-balatoni borvidék kedvező adottságaira alapoztam családi gazdaságunk harmadik lábra való állását. Egyébként beleszülettem a paraszti munkába, szüleimnek tehenei is voltak. Én pedig szerettem szerelni, ezért növénytermesztési gépésznek tanultam, később pedig növényvédős tanfolyamot is elvégeztem. Elhatároztam, hogy gazdálkodni fogok; ma mintegy száz hektáron termesztünk kukoricát, napraforgót, búzát és repcét. Ebből csak hét hektár a sajátunk, a többit bérbe vesszük. Ezenkívül mezőgazdasági szolgáltatást nyújtunk 500 hektárnyi szőlő-, 250 hektárnyi dió-, 40 hektár meggy- és 35 hektár barackültetvényen.

– Nem sok ennyi tennivaló egy embernek?
– Szerencsés embernek mondhatom magam, mert a miénk igazi családi vállalkozás. Itt találta meg számításait a nagyobbik fiam, és a munkákba besegít feleségem, kislányom és kisebbik fiam is. Ő még csak tizenöt éves, de traktorra ül, szereli a gépeket és a borászat is érdekli. Nálunk a családi összefogás sokat számít, hiszen mi mindig kalákában építkeztünk. Most is, hogy készül a vendégházam, ahol falusi turizmussal szeretnék foglalkozni, a sógoraim az ácsok, apám pedig az építésvezető. Fontosak számomra a jó emberi kapcsolatok, a megbízható segítségek. Főleg rokonaim, ismerőseim dolgoznak a mezőgazdasági gépeken és az étteremben is. Egyébként igyekszem önerőből fejleszteni, egyedül az étteremre vettem föl hitelt. Most két apartmanházat építek ide, az étterem mellé, ehhez LEADER-pályázat útján nyertem pénzt.

– És nemcsak Somogyvárhoz kötődik, hanem a szomszédos Szőlősgyörökhöz is.
– Ott alpolgármester vagyok és a focicsapat elnöke. Ötvenezer forintos tiszteletdíjamat nem veszem föl, hanem odaadom a sportegyesületnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek