Szorgos gyülekezet

A göncruszkai méhes egyedülálló az országban. Az abaúji falu református gyülekezete három éve kezdett méhészkedni, és mézük nemcsak itthon, hanem külföldön is kapós.

LakóhelyemKeresztény Gabriella2011. 06. 12. vasárnap2011. 06. 12.
Szorgos gyülekezet

A történet úgy kezdődött, hogy egy lelkész házaspár; a 34 éves Suhajda Levente s a 31 éves Samu Zsuzsa hét éve a főleg katolikusok lakta Göncruszkára telepedtek le, és összekovácsolták három falu: Göncruszka, Vilmány és Hejce kicsiny református közösségét.

– Szeretettel fogadtak bennünket, és erre építhettük terveinket – mondja Suhajda Levente a méhkaptáraknál, ahová magam is talpig beöltözve mentem, mert pergetéskor a méhek elég szúrósak. – Nálunk minden korosztálynak feladata van. Nemcsak az istentiszteleten, hittan- és bibliaórákon, hanem az önként vállalt kétkezi munkákkal, amit örömmel végeznek. A nejemmel felosztottuk a teendőket; ő az ifjúságért, a nyári táborokért felelős, én a fejlesztésekért. Ezekbe hat éve fogtunk a gyülekezeti vállalkozókkal; egyebek között felújítottuk a templomot, beépítettük a parókia tetőterét, saját költségen és minőségi szakmunkával. Gyönyörű lett a fenyőbútorzatú mézüzemünk, ahol biblia- és hittanórákat, presbiteri gyűléseket is tartunk. Játszóteret építettünk a gyerekeknek, mert nem volt a faluban, s még számos tervünk van.

– Kié a gyülekezeti méhes ötlete? Ilyenről még nem is hallottam.
– Én sem – válaszolja a fiatal lelkész, aki bevallja, eleinte félt a csípésektől, amivel nem volt egyedül, mert a gyülekezeti gazdák közül senki nem méhészkedett. – Három éve meghalt édesapám Abaújszántón, ahol felnőttem, s az elárvult méhessel édesanyám nem tudott mit kezdeni. Egy évig csak úgy megvolt, sok méhcsalád el is pusztult. Majdnem eladtuk, mikor végigolvastam édesapám könyveit, és rájöttem: a méh Isten csodálatos teremtménye. Szorgosságuk, összehangolt létük példa lehetne az emberi társadalomnak is. Megkérdeztem a gyülekezettől: felvállalnánk-e a méhészetet, és igent mondtak. Betanítónk az Év méhészének elismert vizsolyi Molnár Gergő volt, aki ma már ámulattal nézi az eredményeinket. Másik nagy segítőnk, a felesége és Örschléger Zsolt presbiterünk, aki a falu legnagyobb növénytermesztője. Ez a telephely is az övé. Földjein nektározó repcét, napraforgót, olajtököt és facéliát is termeszt, aminek lilás virágait a méhek imádják, „mézontó fűnek” is hívják.

– Milyen a hidegen kezelt méz?
– Nálunk nem közismert és roppant munkaigényes. A kisebb méhészetek nem is vállalják, de a nagyok sem, mert a tartályban kristályosodásnak indult mézet kiszereléskor mindenképpen újramelegítik. A hideg kezelésűt viszont pergetés után rögtön leszűrjük, és estig az utolsó csepp is üvegekbe kerül. Vitaminveszteség nélkül, ezért értékesebb és drágább a melegen kezeltnél. Jó évünk lesz, mert a fagy sok helyen megkímélte a gönci barackvirágzást. Most repcét, majd akácmézet pergetünk, de szeptemberig valami mindig virágzik. Mézeink sokféle ízesítésűek, az üvegek tetejét szőttes fedi a gyülekezet pecsétjével. Most sláger a zöldes színű, pörkölt tökmagos méz, nagyon egészséges és finom. Eladási gondunk sose volt, szerintem nem is lesz.

A bevétel egy részét visszaforgattuk a termelésbe, abból fejlesztettünk: 26 családdal kezdtünk, már 80 van, nekik új, télálló kaptárakat készítettünk. A mézpénzből alapítottunk ösztöndíjat a kiválóan tanuló középiskolásoknak, és szeretnénk egy tehetséggondozó iskolát is. Isten megadta nekünk a lehetőséget, hogy mézből segítsünk a rászorultakon is és mi élünk is vele.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek