Peng Piroska birodalma

Minden településnek vannak olyan kultikus helyei, ahol a történelem erővonalai összesűrűsödnek. Szolnokon ilyen hely a Tisza szálló és fürdő.

LakóhelyemPalágyi Béla2011. 07. 13. szerda2011. 07. 13.

Kép: Szolnok Tisza hotel szállás vendéglátás külföldi beruházó 2010 10 21 Fotó: Kállai Márton

Peng Piroska birodalma
Szolnok Tisza hotel szállás vendéglátás külföldi beruházó 2010 10 21 Fotó: Kállai Márton

A háború előtt a Horthy család Kenderesről gördült ide hintón jelesebb alkalmakkor, s itt gyógyította a csúzát Móricz Zsigmond is, aki pedig fiákerrel érkezett a vasútállomásról. Üzemelt orosz hadikórházként, de megfordult a kávézóban a szemközti Szigligeti Színházból az egész magyar színi társadalom. A politikusok beírása maga a történelem; a szignók 1928-tól, a megnyitástól datálódnak.

Jó fél éve jelentettem e lap hasábjain, hogy kalandos tulajdonosváltások után azt hittük, a vendég már semmin nem csodálkozik. Ám igazi meglepetésként ért minden helybelit a hír, amikor megtudták, az épületegyüttes kínai kézbe került. Sokan azonnal zokni-, szandál-, pamutpóló­árusokat vizionáltak a patinás falak közé; magam pedig, aki durván életem felét töltöttem az étterem-kerthelyiség-drinkbár „Bermuda-háromszögében”, érthető kíváncsisággal léptem Kína néhány száz négyzetméteres felségterületére.

Bár dél közelgett, az épületben templomi csend honolt. Terített asztalok, püspöksüvegre hajtogatott szalvéták, de vendég egyetlenegy sem. Az emeleti irodában széles mosollyal fogadott a főnök asszony, Peng Piroska. Nemcsak a neve hangzik ismerősen, a termete is alföldi menyecskét idéz. Piroska tud magyarul, de azért Grétsy tanár úrral lenne még miről beszélgetniük… Arra voltam kíváncsi, szülőföldjétől tizenkétezer kilométerre miként esett a választás a Tisza szállóra. A dolog nagyon egyszerű, egy befektető cég szállodát keresett az interneten, meglátták és megszerették a tornyos, takaros épületet. Budapestről érkeztek „háztűznézőbe”, aztán megvették. Jelenleg ötven alkalmazottat foglalkoztatnak. A szállodát eléggé lelakottan kapták meg, jövőre nagy felújításba kezdenek. Különösen a fürdő változik előnyére, mivel Kínában is nagy kultusza van a gyógyvíznek. Piroska pesti lakos, de Szolnokon él, a férje is onnan jár a fővárosba ügyeit intézni. A fiuk Pesten tanul: a biológia és a kémia tudományának kötelezte el magát.

Kifelé menet benéztem a konyhába, magyar módon készülnek az ételek. Ha távol-keleti vendég érkezik, a szakácsok kínai menüvel kedveskednek, de az étlapon nincs sem édes-savanyú leves, sem kacsa bambuszrüggyel. Licsis szakét is hiába kerestem az italpultnál. Majd lesz. A hírek szerint a szolnoki ipari parkban a China BBCA Group Co. 18 milliárd forintos beruházásra készül, innen látnák el citromsavval Európát. Úgy látszik, Peng Piroska tud valamit...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek