Utazna a szőrös bárány

Hallottunk már diópótlékkal készült bejgliről, szőlőt sosem látott borról, valamint tejről, aminek semmi köze a tehénhez – de alig esett szó a gyapjú nélküli hazai juhról. Az előbbiekkel ellentétben a gyapjútlan jószág nem csalás, hanem nagyon fontos lelemény.

LakóhelyemBalogh Mária2011. 12. 28. szerda2011. 12. 28.

Fotó: HAJDU D. ANDRAS

Utazna a szőrös bárány Fotó: HAJDU D. ANDRAS

Nagy érdeklődéssel tekintenek a termelők a Debreceni Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumának állattenyésztési telepén tartott szőrös juhokra. Nem elírás: gyapjas társaik mellett léteznek ilyen birkák is. A szakmai munkát irányító dr. Jávor András professzor kifejtette: a gyapjú ugyan pótolhatatlan és értékes alapanyag, de a világpiaci ára vészesen csökken. A hazai termelők a hagyományos birkahús kilójáért ezer forintot is megkaphatnak, míg egy anyajuhról 3–5 kilogramm gyapjút lehet lenyírni, aminek összértéke csupán 500–1200 forintra rúg. Vagyis a befektetett energia, munka szinte meg sem térül.

A szőrös juhok előnye, hogy nem kell őket nyírni, maguktól vedlenek, fürösztésre sem tartanak igényt, nem telepednek meg rajtuk veszélyes kórokozók, húsuk hidegen is ízletes, nincs faggyúíze, s nagyobb testűek, mint a gyapjas birkák. Ha a tenyésztése az eddigihez hasonló, jó ütemben halad, a szőrös bárány a feldolgozás után olcsóbb lesz, mint a most kapható hazai birkahús. Utóbbinak kilója egyébként eléri a 2500–3500 forintot is, amit egyre kevesebben tudnak megvásárolni Magyarországon. Nem véletlen, hogy a hazai birka- és bárányhúsfogyasztás évente 30-40 deka, míg a franciák 14 kilót is megesznek a különleges ételből, főként karácsony közeledtével.

De lássuk, miben is áll az újfajta juh titka és népszerűsége. A debreceni kutatók célja, hogy a három trópusi fajta (szomáli, barbadosi, dorset) keresztezéséből szülessen meg a több ezerre tehető, magyar szőrösjuh-állomány. Fenntartásukra, állományuk növelésére és húsminőségük javítására már most nagy gondot fordítanak. A szőrös kosoktól született, keresztezett bárányok felnevelése egyszerűbb, pénztárcakímélőbb, s nagyobb haszonnal kecsegtet, mint a gyapjas, fajtatiszta társaiké. A különleges fajta létrehozása és elterjedése után bizonyosan alacsonyabb lehet a hazai bárányhús ára is.

A szakemberek a debreceni két telephelyük mellett Mosonmagyaróváron, Pécs közelében és Edelényben tenyésztenek szőrös bárányokat. A jelenleg létező, de az üzletekben még nem kapható új juhfajta iránt számos európai országból érdeklődtek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek