Kóbor nagycsaládosok

Nem tudni, mennyire rúg a gazdája ölében doromboló macskák száma, de az önmagukra, társaikra és az emberre folyamatos veszélyt jelentő kóbor macskáké legalább kétmillió. És évről évre egyre többen vannak.

LakóhelyemDr. Böő István2012. 02. 04. szombat2012. 02. 04.

Kép: Álmos cica macska seprűvel Ormánsági uzsora, hitel, cigányság 2008.09.18. fotó: Németh András Péter

Kóbor nagycsaládosok
Álmos cica macska seprűvel Ormánsági uzsora, hitel, cigányság 2008.09.18. fotó: Németh András Péter

Egyes szociológusok szerint a kóbor macskák számának gyarapodása és az emberek – főként az idősek – elmagányosodása között egyenes az arányosság. Elsősorban ők azok, akik sajnálattól, félreértelmezett állatszeretettől, sőt állatvédelemtől indíttatva rendszeresen etetik ezeket az állatokat, melyek így ellenőrizetlenül szaporodnak. A gazdijával élő, de szabadon mozgó macskák életmódjához tartozik a vadászat, még akkor is, ha egyébként jól tápláltak. Ellenben a kóbor, sokszor már kolóniákban élő állatoknak erre nincs szükségük, hiszen a biztos táplálék reményében ott gyülekeznek az etetőhelyeknél.

A macska átlagosan féléves korára ivarérett, vemhességi ideje mindössze két hónap, s egy átlagos nőstény száz utódot is a világra hozhat. Az összeálló macskapár három év alatt akár kétszáz fős nagycsaládot is a magáénak tudhat, hiszen már az utódok is szaporodnak. A túlszaporodás megállításának egyedüli megoldása az ivartalanítás lenne. Befogásuk azonban nagyon nehéz, sőt, a kóbor kutyákkal ellentétben, nem is kötelező. Az állatvédelem pedig szinte tehetetlen. Több országban büntetik a meggondolatlan „macskabarátokat”, mert éppen ők okozzák az állatok egymás közötti fertőződésének növekedését, ami által több cicát pusztítanak el, mint a macskagyűlölő légpuskások vagy a méreggel ügyködők.

A veszély azonban ennél is nagyobb. Az alkalmi etetőhelyek most már nemcsak az elhagyatott közterületeken szaporodnak, de megjelentek a lakótelepek, a társasházak lépcsőházainál, sőt a játszóterek közelében is. Számos macskakór emberre is átterjedhet (így például a veszettség, az orsóférgesség, a himlő, a rühösség, a bőrgombásodás, a macskakarmolási betegség). Viszont aki betartja a higiénikus állattartás szabályait, a macskáját megfelelően ápolja és táplálja, valamint az élősködők ellen rendszeres kezelésben részesíti, ott a fertőzés kockázata a minimálisra csökken. Kóbor macskák esetében erre lehetőség nincs, de ha mégis megtetszik egy kölyökmacska és a gazdái leszünk, első teendőnk az legyen, hogy lemossuk a szőrét, féregtelenítjük és megvizsgáltatjuk állatorvossal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek