Millióba kerülhet a virágláda?

Akár egymillió forint tűzvédelmi bírsággal szankcionálható, ha a társasházak lépcsőfolyosóin szabálytalanul tárolunk éghető anyagokat.

LakóhelyemBalogh Mária2012. 02. 06. hétfő2012. 02. 06.
Millióba kerülhet a virágláda?

Tavaly októbertől ugyan a tűzvédelmi hatóság engedélyével az éghető anyagok tárolása a lépcsőházakban és a lépcsőfolyosók leszűkítése bizonyos mértékig engedélyezhető, ám engedély hiányában a szabálytalanság ez év január 1-jétől a vonatkozó kormányrendelet szerint 60 ezer forinttól a milliós tételig is terjedhet.

A BM-rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint (28/2011.) az épület tulajdonosai, kezelői vagy közös képviselői már a kettőnél több szintes épületek esetében is írásban kötelesek kidolgozni az épületre és a tűzvédelmi eszközökre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat, előírásokat, illetve a lakók riasztásának és menekülésének lehetőségeit. Ezt pedig minden lakónak kötelessége ismerni.

A Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság kiemelt főelőadója, Szabó Norbert tűzoltó százados lapunknak elmondta: – Az ellenőrzések tapasztalatai alapján a leggyakrabban előforduló szabálytalanság a menekülési útvonalak leszűkítése, a helytelen tárolás. A lakók a közlekedőkön, lépcsőfordulókban, a lezárt folyosórészeken éghető anyagokat, bútorokat, dekorációkat és egyéb tárgyakat helyeznek el, mondván: nincs elég tárolási lehetőségük, illetve a lépcsőházat otthonosabbá teszik. Ezzel azonban akadályozzák a menekülésüket, mentésüket. Egy lakástűz esetén pedig az ott felhalmozott anyagok elősegíthetik a lakások közötti tűz terjedését is. A lépcsőkön, lépcsőkarokon, fordulókban elhelyezett virágtartó állványok szintén nagymértékben akadályozhatják egy füsttel telítődött lépcsőházban a mentést.

Ráadásul a lakások ajtaja előtt vagy a folyosókon elhelyezett védőrács legalább ekkora gondot okozhat a mentőakció során. A tűzoltó százados tájékoztatása alapján a vagyonvédelmi rácsok többnyire nem ütköznek egyértelmű tűzvédelmi előírásba, azonban sok esetben a rács akadályozza a beépített tűzvédelmi berendezés megközelítését. „A lépcsőházak közötti átjáró folyosók, illetve tetőátjárók lezárása azért probléma, mert megszünteti a kétirányú menekülési lehetőséget: ugyanis ha az alsóbb szintek felé már nem lehetséges a menekülés a füst miatt, a másik lépcsőház vagy a tető jelentheti a biztonságos teret” – mutatott rá a főelőadó.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek