Itt van az országban, rendkívül agresszív, érinteni is veszélyes!

Betette a lábát. - Mindeddig nem volt honos Magyarországon a kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum), újabban azonban több száz négyzetméteren terjedt el: elsősorban Szabolcs- Szatmár megyében, Gergelyiugornyán, de Keszthely környékén is találkoztak már vele. A hívatlan vendég Ukrajnából érkezett hazánkba, a hírek szerint a Kárpátalján már több tucat embert kellett miatta kórházba szállítani. A rendkívül agresszívan terjedő kaukázusi medvetalpnak már az érintése is veszélyes!

LakóhelyemH. E.2014. 06. 29. vasárnap2014. 06. 29.

Kép: Image: 0196780489, License: Royalty free, Giant hogweed (Heracleum mantegazzianum), Ruhr district, North Rhine-Westphalia, Germany, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER, Fotó: Profimedia-Red Dot

Itt van az országban, rendkívül agresszív, érinteni is veszélyes!
Image: 0196780489, License: Royalty free, Giant hogweed (Heracleum mantegazzianum), Ruhr district, North Rhine-Westphalia, Germany, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER
Fotó: Profimedia-Red Dot

A levelein finom, a csalánéhoz hasonló szőrök találhatók, melyek a bőrrel találkozva heves allergiás reakciót, gyulladást váltanak ki – súlyos esetben bőrrákot, a szembe kerülve pedig vakságot is okozhatnak. Ha napfény éri az irritált testrészt, még komolyabb sérülésekkel számolhatunk: ugyanis a növény nedve nagy mennyiségben tartalmaz furanokumarinokat – olyan anyagot, amely megszünteti a bőr UV-sugárzásokkal szembeni ellenállását. Az ultraibolya sugárzás kémiai reakciót vált ki, ami lényegesen megnöveli a mérgező anyagok koncentrációját, s ez okozza az égési sérüléseket. A bőrfelület felhólyagosodik, kisebesedik, viszket, gyógyulás után pedig feketéslilás hegek maradnak hátra.

A kaukázusi medvetalp a zellerfélék családjába tartozó évelő növény, 2–5 méter magasra is megnő, üreges levélnyele liláspiros foltokkal borított. Levelei összetettek, a felületükön mély bemetszésekkel. Minden része mérgező, de leginkább virágzásakor ártalmas az emberre. Csomós, fehér virágai viszont egész nyáron nyílnak. Igénytelen, nagyon erős, ha kivágják, újra kihajt, magjai 7–15 éven át csíraképesek. Gergelyiugornyán – lakossági bejelentést követően – a növényvédelmi szakemberek megkezdték az irtását.

Az orvosok azt tanácsolják, hogy a növénnyel való érintkezés után a bőrfelületet azonnal mossuk le szappanos vízzel és óvjuk a fénytől. A legjobb persze, ha messzire elkerüljük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek