Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mozart nevezte a hangszerek királynőjének. Magyarországon több mint 3100 aktív és működő orgona található, amelyek augusztus 8-án, szombaton országszerte egyéjszakányi kiemelt figyelmet kaptak.
Kép: Pálúr János orgonaművész 2016.04.27 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Jótékonysági koncertet tartottak a pécsi bazilikában a vakok és gyengénlátók javára, a kaposvári Vigasságok terén táncok és indulók hangzottak el, a debreceni Szent Anna-székesegyházban pedig orgonás liturgiában mélyülhettek el az érdeklődők. A tihanyi apátsági templomban Kovács Szilárd orgonaművész és Bognár Szabolcs bariton többek között Bach, Liszt és Kovács Szilárd Ferenc műveit szólaltatta meg.
Templomok, terek és más különleges helyszínek (például a fővárosi Lehel Csarnok, balatoni sétahajó, a Harkányi és a Hertelendi Termálfürdő, a siklósi vár, a miskolci autóbusz-pályaudvar) adtak otthont az Orgonák Éjszakája elnevezésű rendezvénynek az elmúlt szombaton.
Jómagam a budapesti Szent István-bazilikában élveztem a legfinomabb éteri hangok megszólaltatására képes, impozáns méretű hangszert: Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész, Tóth László trombitaművész és Miklósa Erika koloratúrszoprán (aki A varázsfuvola Éj királynőjének szerepében meghódította a világ összes jelentős színpadát) Händel-, Vivaldi- és Fauré-szerzeményeket adott elő.
A bazilika orgonáját az Angster József és fia orgonaépítő cég készítette 1905-ben: a 450. opus számú hangszer eredetileg hárommanuálos volt, 65 regiszterrel; később négymanuálosra bővítették, 79 regiszterrel. A 7544 síp közül a legnagyobb hossza 10,5 méter, a legkisebbé 5 milliméter.
A Filharmónia Magyarország az elmúlt években mindent megtett azért, hogy a hangszerek királynőjét minél jobban megismertesse a nagyközönséggel. Először 2019-ben várta az érdeklődőket a program: száznál több regisztrált eseményen, négy különböző országban, több mint százezer orgonasíp szólalt meg.
Idén augusztus 8-án újra az orgonáké volt a főszerep, az előadástól a kiállításon keresztül a hangszerbemutatóig rengeteg programmal, különleges hangszerpárosításokkal várta közönségét az OrgonaPont; többek között kürttel, fuvolával, oboával, hegedűvel randevúzott a fejedelmi hangszer. És nem utolsósorban fantasztikus előadókat, Kossuth-, Liszt Ferenc- és Prima Primissima-díjas művészeket köszönthettünk az idei sorozatban is.
Pontban 20 óra 20 perckor az ország egész területén „közös hangként” megszólalt Beischer-Matyó Tamás Invocation című műve minden orgonás programon, mintegy negyven városban. A zenemű magában hordozza az Orgonák Éjszakájának üzenetét, amely egyben az idei év kihívásai által létrejött összetartozást, hitet is jelképezi.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu