Ismerjük meg jobban az orgonát

Mozart nevezte a hangszerek királynőjének. Magyarországon több mint 3100 aktív és működő orgona található, amelyek augusztus 8-án, szombaton országszerte egyéjszakányi kiemelt figyelmet kaptak.

LakóhelyemSzijjártó Gabriella2020. 08. 16. vasárnap2020. 08. 16.

Kép: Pálúr János orgonaművész 2016.04.27 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Ismerjük meg jobban az orgonát
Pálúr János orgonaművész 2016.04.27 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Jótékonysági koncertet tartottak a pécsi bazilikában a vakok és gyengénlátók javára, a kaposvári Vigasságok terén táncok és indulók hangzottak el, a debreceni Szent Anna-székesegyházban pedig orgonás liturgiában mélyülhettek el az érdeklődők. A tihanyi apátsági templomban Kovács Szilárd orgonaművész és Bognár Szabolcs bariton többek között Bach, Liszt és Kovács Szilárd Ferenc műveit szólaltatta meg.

Templomok, terek és más különleges helyszínek (például a fővárosi Lehel Csarnok, balatoni sétahajó, a Harkányi és a Hertelendi Termálfürdő, a siklósi vár, a miskolci autóbusz-pályaudvar) adtak otthont az Orgonák Éjszakája elnevezésű rendezvénynek az elmúlt szombaton.

Jómagam a budapesti Szent István-bazilikában élveztem a legfinomabb éteri hangok megszólaltatására képes, impozáns méretű hangszert: Somogyi-Tóth Dániel orgonaművész, Tóth László trombitaművész és Miklósa Erika koloratúrszoprán (aki A varázsfuvola Éj királynőjének szerepében meghódította a világ összes jelentős színpadát) Händel-, Vivaldi- és Fauré-szerzeményeket adott elő.

A bazilika orgonáját az Angster József és fia orgonaépítő cég készítette 1905-ben: a 450. opus számú hangszer eredetileg hárommanuálos volt, 65 regiszterrel; később négy­manuálosra bővítették, 79 regiszterrel. A 7544 síp közül a legnagyobb hossza 10,5 méter, a legkisebbé 5 milliméter.

A Filharmónia Magyarország az elmúlt években mindent megtett azért, hogy a hangszerek királynőjét minél jobban megismertesse a nagyközönséggel. Először 2019-ben várta az érdeklődőket a program: száznál több regisztrált eseményen, négy különböző országban, több mint százezer orgonasíp szólalt meg.

Idén augusztus 8-án újra az orgonáké volt a főszerep, az előadástól a kiállításon keresztül a hangszerbemutatóig rengeteg programmal, különleges hangszerpárosításokkal várta közönségét az Or­go­naPont; többek között kürttel, fuvolával, oboával, hegedűvel randevúzott a fejedelmi hangszer. És nem utolsósorban fantasztikus előadókat, Kossuth-, Liszt Ferenc- és Prima Primissima-díjas művészeket köszönthettünk az idei sorozatban is.

Pontban 20 óra 20 perckor az ország egész területén „közös hangként” megszólalt Beischer-Ma­tyó Tamás Invocation című műve minden orgonás programon, mintegy negyven városban. A zenemű magában hordozza az Orgonák Éjszakájának üzenetét, amely egyben az idei év kihívásai által létrejött összetartozást, hitet is jelképezi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek