Jerry hosszú árnyéka

Huszonhét év után véget ért a világ legvisszataszítóbb műsora. Hogy melyik lenne az?

LakóhelyemUjlaki Ágnes2018. 07. 06. péntek2018. 07. 06.
Jerry hosszú árnyéka

Nem az egyik német csatorna vetélkedője, amelyben különböző állatok végtermékét kellett felismerni, s taglalni az elefánttrágya és a teveszar közti különbséget. Vagy ha itthon keressük: nem a vén, full ciki énekes celeb kegyeiért küzdő fiatal lányok tülekedése. Még csak nem is az a műsor, amelyben például a műsorvezető és celeb vendége, valamint a közönségük azon kacag, hogy egy 43 éves orvos műtét közben a betegére borult és meghalt…

Természetesen nem láthattam a világ összes tévéműsorát, de ez oly mértékben elhíresült az undorítóságáról, hogy bizonyos vagyok benne, sokan egyetértenek velem. A Jerry Springer-show-ról van szó, ami 1991 óta boldogította az amerikai nézőket. Valamikor a '90-es évek végén a Viasat3 leadott belőle jó párat, így mi is részesülhettünk a globális kultúra áldásaiból. A lényeg: egymást megcsaló párokat és szeretőiket, perben álló szomszédokat, haragban lévő szülőket és gyermekeiket hívták be úgynevezett békítőshow-ra, ami egy idő után már a látszatot sem őrizte. A joviális, szőke, szemüveges úr, mindenki Jerryje látszólag ártatlan, de valójában aljas kis csapdákat rejtő kérdésekkel hergelte nem éppen agysebész vendégeit, akiket öt perc alatt sikerült úgy felhúznia, hogy trágárul üvöltözve ütötték, rúgták, tépték egymást. Hogy ne legyen komolyabb sérülés, kis kivárás után berontottak a biztonsági emberek és szétválasztották őket. Aki megpróbált már a földön összegabalyodva hempergő, százkilós afroamerikai amazonokat szétszedni, nem csodálkozhat azon, hogy ez nem volt rövid menet. A közönség közben hahotázva őrjöngött a gyönyörűségtől, és füttyel, tapssal biztatta a vendégeket… A lumpenproli résztvevők balhéi csaknem harminc évig fenn tudták tartani ezt a műsort, amelyet számos ország átvett, köztük mi is. Springer egyszer, még 2009-ben azt nyilatkozta, tudja, hogy ez a műsor nagyban felelős a nyugati kultúra bukásáért, de úgy tűnt, erre mintha büszke is lett volna…

2001-ben beköszöntött hozzánk a magyar kistestvér, az RTL Klub Mónika-show-ja. Elvégre iskolázatlan, barna bőrű, balhés résztvevők nálunk is fellelhetők, ugyebár. Jöttek sorra a lepukkant, sokszor szerencsétlen sorsú, szegény emberek – nyilván statisztagázsiért vállalva a nyilvánosságot. Ahogy telt az idő, egyre több lett a cirkusz, jött némi hajtépés. Aztán a pár év múlva induló Joshi Barat-kibeszélőshow-ban még több agresszivitás. Pedig sem a tanítónénis Mónika, sem a lelkiző Joshi nem szemétkedett a vendégekkel, miként Jerry Springer szokta. Ami miatt ezek a műsorok nagyon kártékonyak voltak, az a cigányellenes hangulat gerjesztése. Hiszen estéről estére igazolódtak az előítéletek a romákról: hangosak, cirkuszolnak, verekednek, erkölcstelenek, munkakerülők stb. Ezekben az időkben soha nem láttunk pozitív példákat: világhírű roma zenészek, zseniális festők, tehetséges fiatal rendezők és színészek, nagyszerű polgármesterek, elhivatott szociális munkások, tanárok – egy sem került képernyőre. A romák csupán egy-egy hagyományos nótaprogramban és a fent említett show-műsorokban jelentek meg.

Aztán, nem kis részben az óriási pénzbüntetések hatására, beszüntették Mónikát és Joshit. De tavaly az RTL újrakezdte, ezúttal Anikóval, immár szerényebben, az egyik szatelit csatornán. Eleinte még átlagos fiatalok jöttek, hogy megbeszéljék az amúgy igen halovány – és a magyar mondattan helyes hangsúlyaival mit sem törődő – Anikóval a gondjaikat. Ám a minap véletlenül akkor kattintottam oda, amikor az egyik vendég éppen nekiugrott a másiknak, merthogy az elvette tőle a nőjét. Igaz, nem alakulhatott ki verekedés, mert idejében kituszkolták a folyosóra, ahonnan még visszaordibált. De, gondolom, ami késik, nem múlik…

Ezek is érdekelhetnek