Halálos veszedelem

AZ AMÚGY IS éppen csak létező hazai háztáji nyúltartásnak szinte halálos ítélete lehet egy új, néhány éve terjedő betegség.

Legfrissebbohgy2017. 04. 01. szombat2017. 04. 01.

Kép: Házinyúl Nyúl bak ól állattartás O Horváth György konyhakert mezőgazdaság 2017 03 28 Fotó: Kállai Márton

Halálos veszedelem
Házinyúl Nyúl bak ól állattartás O Horváth György konyhakert mezőgazdaság 2017 03 28 Fotó: Kállai Márton

Vírus okozza a nyulak vérzéses betegségét, amely a két évtizede megismert és elterjedt kór újabb változata, az RHD2. Védekezni csak oltással lehet, de háztáji körülmények között az egy-két tucat jószágot beoltatni szinte nem éri meg. Mivel évente kell kezelni a mixomatózis, az RHD és RHD2 ellen, a gyakorlatban a gazdák csak az anya- és baknyulakat oltatják le, s bíznak a szerencsében, hogy a növendékek megússzák.

Persze lehet tenni is valamit: például a mixomatózist vérszívó rovarok terjesztik, ami praktikusan a szúnyogokat jelenti. Ezért jó, ha a nyulainkat – óljaikat, a fészert stb. – szúnyoghálóval védjük. Nagyobb a gond a vérzéses betegséggel: ezt egy nagyon ragályos, a fertőzőképességét akár hónapokig – a falakon, a ketrecen, más berendezési tárgyakon, trágyamaradékon – is megőrizni képes vírus okozza. Nem kell hozzá sem szúnyog, sem a tenyészetbe behozott nyúl, elég valamilyen fertőzött tárgy, de akár a takarmány is.

A nyulak vérzéses betegsége heveny, gyors lefolyású, akár 100%-os halálozási arányú. E kór lassan három évtizede jelen van nálunk, de az utóbbi két évben már a Franciaországban kialakult új változata – az RHD2 – is szedi az áldozatait. Ez kicsivel kevesebb halált okoz, mert csak a fertőzött nyulak 20–50%-a pusztul el. Tavaly és az idén eldurvult a helyzet, az egész országban megjelent a betegség. Előzetes tünetek a legtöbb esetben nem láthatók. Ha mégis, az általában orrvérzésként jelentkezik, esetleg köhögést hallunk. A nyulak elhullanak a fertőzés megjelenését követő egy héten belül, és az egész állomány veszélybe kerül, mivel a vírustól megszabadulni az állomány leölésével, drasztikus fertőtlenítéssel lehet. Vakcina már van, de csak a hízó nyulakra törzskönyvezték.

Tudni kell, hogy a RHD1 vakcinák nem adnak védelmet.

A védekezés fő eleme az állományok zártan tartása, hiszen a fertőzött egyedek vagy mechanikus vektorok közvetítik a vírust. Ez nem akármilyen feladat, hiszen a kórokozó a ruhaszövetben, cipőtalpon is több hónapig fertőzőképes marad.

A nyulak e három életveszélyes betegsége – mixomatózis, RHD, RHD2 – ellen a hízónyulakat szinte nem érdemes beoltani. Egy kiló nyúl átvételi ára 450–700 forint között mozog, s legalább két oltás kell, mert van a mixomatózis/RHD kombinált vakcina és kell az RHD2 ellen is. Ez még a nagytelepi, sok száz adagos felhasználás esetében is több száz forint nyulanként. Aki csak kevés vagy néhány tucat nyulat akar megvédeni, mélyen a zsebébe kell nyúlnia. A házi kedvencként tartott nyuszik oltását egyes állatorvosok 2500–4000 forintért végzik (ebben benne van a vakcina ára is), tehát az ilyen nyúl oltása akár 5–8 ezer forintba is belekerül évente, s a következő esztendőben ismételni kell. Ez az ár vonatkozik a 2–4 anyát tartó, önellátásra berendezkedett háztáji gazdaságokra is. Ráadásul az új vakcinából csak 40 adagos kiszerelést gyártanak, tehát az állatorvosnak vagy nyúltartóknak ennyi nyulat kell összeszervezni, mert a vakcinát a felbontás után néhány órán belül fel kell használni, máskülönben tönkremegy.

Vagy a betegség üríti ki az ólakat, vagy a gazda maga, mert ilyen áron leoltatni legfeljebb csak a tenyészállatokat éri meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek