Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkba látogatott és előadást tartott a stresszoldás mestere, Jon Kabat-Zinn professzor, hogy nálunk is népszerűsítse a Nyugaton már jól ismert meditációs gyakorlatát.
Naponta ki vagyunk téve a stressz negatív hatásainak. Nem szeretjük, árt az egészségünknek és a szépségünknek, emberi kapcsolatainknak. Ezért az ellensúlyozására mindenféle megoldással próbálkozunk. Ebben segítségünkre vannak a különféle ajzószerek, melyektől „elvarázsolt” állapotba kerülünk, aztán választhatunk vagy százfajta szépségápolási készítményből, melyek óvják a felszínünket… Hatásosak – ideig-óráig. Ha azonban valami olyat keresünk, ami hosszú távra segít elűzni boldogságunk megrontóját, akkor Jon Kabat-Zinn amerikai professzorhoz bátran fordulhatunk segítségért.
Tudományos tény, hogy a tartós stressz rosszindulatú daganatok kialakulásához is vezethet. Ennek elkerülésére Jon Kabat-Zinn 1979-ben kidolgozta a tudatos figyelemre alapozó stresszcsökkentő módszert, az MBSR-t – azaz a Mindfulness Based Stress Reduction-t. A meditáció különlegessége, hogy világnézetileg teljesen semleges és összhangra juttatja a nyugati orvostudományt a több ezer éves keleti hagyományokkal.
Általános tévhit, hogy a meditáció lényege az agy teljes „kiürítése”, mivel így elmenekülhetünk a problémáink elől. Kabat-Zinn szakít ezzel a tradícióval, és arra hívja fel a figyelmünket: mennyire fontos, hogy mélyen megéljük a gondolatainkat és érzéseinket. Nem kiüríteni, hanem lecsillapítani kell elménket, miközben éberen figyelünk magunkra. Így olyan problémákkal találkozhatunk, melyek elől eddig kitértünk, nem foglalkoztunk vele, pedig mélyen bennünk lakoznak és hatással vannak ránk. Éberen kell hát megélnünk a pillanatnyi időt, s észrevennünk a jelen szépségeit.
A meditációs tréning világszerte nagy sikert aratott. Gyógyulást idéz elő például a daganatos betegeknél is – de az újfajta gyógymód nem csupán nekik ajánlott. A Massachussetts-i Egyetem Orvosi Központjában – a Stressz Csökkentő Klinikán – már húszezren vettek részt a tréningen: nemcsak betegek, hanem egészségügyi dolgozók – orvosok, pszichológusok, ápolók – is. Az Egyesült Államokban több mint 200 egészségügyi centrumban alkalmazzák Kabat-Zinn módszerét, Németországban pedig az egészségbiztosítás 80%-ban állja a programon résztvevők költségeit. Máshol üzletembereknek tartanak ilyenfajta lelki gyakorlatokat. Tavaly óta Magyarországon is követőkre talált a tréning: az Országos Onkológiai Központban – a Rákellenes Liga szervezésében – stresszcsökkentő gyakorlatok indultak, melyeken daganatos betegek vesznek részt.
Bárhová mész, ott vagy – e címmel már itthon is megjelent Jon Kabat-Zinn nagysikerű könyve, melyben hasznos tanácsokkal látja el olvasóit.
Kattintson bármelyik fotóra és megnyílik a képgalériák!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu