Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mi sem könnyebb, mint leszokni a dohányzásról, hiszen már én is többször megtettem – az ír drámaíró, George Bernard Shaw groteszk mondata jól kifejezi a lényeget, miszerint a leszokási kísérletek rendszerint kudarccal végződnek…
Kép: Dohányzás, cigaretta, füst, csikkek, ártalmas az egészségre, tüdőrák, káros szenvedély. 2008.01.07. Fotó: Bohanek Miklós
A nagy elhatározások általában valamilyen nevezetes időponthoz (születésnaphoz, házassági évfordulóhoz) kötődnek, de sokan az új évet választják a cigaretta száműzésére. A hirtelen felbuzdulásból született kísérletek inkább kevesebb, mint több sikerrel végződnek. Az akaraterejükben bízók nagy többsége ugyanis nem képes megszabadulni bűzös szenvedélyétől. Ha egy év elteltével megnézzük a nagy fogadkozókat, azt látjuk: százból csupán hárman-négyen élnek füstmentes életet.
Kicsivel jobb a helyzet azoknál, akik valamilyen segédeszközzel vágnak neki a dohányzás elleni harcnak. Dr. Kovács Gábor tüdőgyógyász útmutatásával nézzünk néhány lehetőséget és a hatásfokukat!
Nikotintartalmú szopogatótabletta
Napi dózisa 1 mg-os tabletta esetében 25, 4 mg-osnál 15 tabletta. A nikotin a száj nyálkahártyáján keresztül hasonló érzetet kelt, mintha rágyújtott volna az illető. A tablettát nem szabad szétrágni vagy egyben lenyelni, mivel az a nikotin gyorsabb felszívódásához vezet. Ára körülbelül megegyezik a rágógumiéval. Ezzel a módszerrel százból hét-nyolc ember jár sikerrel.
Nikotintartalmú rágógumi
Kétféle erősségben, ízesítve, illetve ízesítés nélkül kaphatók. A rágógumit először lassan kell rágni, hatszor-nyolcszor, amíg enyhén csípős íze nem lesz, majd néhány percig az íny mellett pihentessük – ezt félórán keresztül ismételgessük. Akkor tanácsos használni, amikor a legerősebb a rágyújtási kényszer. Kezdetben naponta 10-12 rágógumi ajánlott, aztán ezt a mennyiséget csökkentsük. A 24 darabos csomag ára 1200 forint, a 100 darabosé 4200. Hatásfoka kicsivel rosszabb, mint a tapaszé: segítségével százból öt-hat ember képes leszokni a füstölésről.
Nikotinpótló tapasz
Hazánkban a tapaszok a legnépszerűbbek, ezeket 1994 óta alkalmazzák. Háromféle erősségű kiszerelésben hozzák forgalomba őket. A legerősebb dózisúval ajánlott kezdeni a programot, majd egy-egy hónap elteltével tanácsos gyengébbre váltani. A tapaszokat naponta cseréljük újra, és mindig másik száraz, szőrtelen bőrfelületre helyezzük fel. Nikotinpótló készítmények használatakor tilos dohányozni! Az egyhetes adag (7 db) ára 3200-3500 forint – ugyebár három hónap javasolt. És a hatásfoka? Felmérések szerint százból hat-hét embernek sikerül így a leszokás.
Vareniklin
Ezt a gyógyszert kifejezetten a dohányzásról való leszokás támogatásának céljából fejlesztették ki, több mint egy éve nálunk is kapható. A készítmény nem tartalmaz nikotint, de enyhíti a rágyújtási vágyat. Vényköteles, jelenleg a leghatékonyabb. Egy hétig fokozatosan növekvő dózisban kapja a szert a páciens, s ilyenkor még rá is gyújthat. A második héttől már nem ajánlott a dohányzás. A kúra általában három hónapig tart. A nikotinmentes tabletták hatásfoka általában tíz százalék alatti egy év elteltével (áruk havonta 10 ezer forint körül mozog), a Vareniklin esetében bíznak a 25 százalékban.
Ördögi kör közepén
Évek óta küzdöm a cigarettával. Volt, hogy fél évig én álltam győzelemre, sőt, már a bűvös egy évet is átléptem, de aztán seregeit összegyűjtve, frissült erővel támadt újra Nikotin tábornok, kérdést nem hagyva afelől, hogy ki az úr a testemben-lelkemben.
Kissé kétkedve kezdtem hozzá Allen Carr Leszoknék a dohányzásról, de nem tudok! című, három CD-ből álló, leszoktató hangosterápiájához. Először is megrémített a háromórás időtartam, és az sem biztatott: valaki majd jól megmondja nekem, mit is kellene csinálnom, hogy megszabaduljak Nikotin tábornok fogságából.
Kételyeim azért is támadtak szép számmal, mert dohányzási szokásaimat – úgy tűnik – édesapámtól örököltem. Apám a cigivel úgy volt, mintha egy ledér nővel állt volna kapcsolatban. Ha dohányzott, szenvedélye soha nem tartott fél évnél hosszabb ideig, akkor négy slukkra – nem tévedés a szám! – szívta el a piros Symphoniát, és napi két dobozig meg sem állt. Ujjai hamar besárgultak és mindene bagószagú volt. És aztán, maximum hat hónap után, úgy dobta el a cigit, mintha korábban erőszakkal kényszerítették volna a bagóra. Majd váratlanul, egy-két év múlva, újra ott parázslott a kezében.
Hasonló ördögi körben élek én is. Ez a CD azonban – várakozásommal ellentétben – nem akart ilyen-olyan olcsó tanácsokkal ellátni, hanem a józan eszemre építve kívánja beláttatni velem, hogy egyszerűen baromság, amit teszek. A terápia kiemelkedően pozitív elgondolása, hogy a társadalom szinte minden tagjához hitelesen szól, nagyon jól és értőn szimulál élethelyzeteket, amelyeknek a továbbgondolása már a bagós feladata.
Tény, hogy Allen Car ésszerű fogódzókat ad a leszokáshoz. Én egy hete járok ezen új fogódzókkal.
Cz. B.
Talált csikk szipkából
Ha az ember elkövette azt a butaságot, hogy rászokjon a cigarettára, legalább legyen folyamatos lelkiismeret-furdalása miatta – mondom huszon-egynéhány év füstölést magamban tudva. Persze nem mindig gondoltam így. Eleinte azért füstöltem, hogy a „jó” társaságban lehessek. Később azért, mert mindenki cigizett körülöttem. Hogy meddig lehet süllyedni? A faszipkából lehet szívni talált csikket, és megéri hét-nyolc kilométert gyalogolni a havasokban a legközelebbi kocsmáig néhány cigarettáért.
Most, „nyugodt” újságcsinálóként, másképpen gondolkodom a nikotinrúdról. Három-négy év óta fél csomag alá csökkentettem a napi dózist. „Lehet ennél jobb is!” jelszóval téptem le a celofánt Allen Carr CD-jéről. Leszoknék a dohányzásról, de nem tudok! – írja a borítón, hát ez pont nekem való.
A CD szövege meglehetősen amerikai és hatásvadász. De hiteles és elrettentő. Bővében vagyok a fantáziának, és képzett is ilyetén dolgok kitalálásában. De Allen Carr nálam meggyőzőbb – s ez már nem csekélység.
Hogy mikor fogom életbe léptetni a hallottakat, napra biztosan nem tudom megmondani. Egyvalamivel viszont eldicsekedhetek: mióta felfogtam az üzenetet, nappal nem gyújtok rá. Este, dolgaim végeztével, elszívok egy-két szálat. Ez is valami. S közben arról gondolkodom, hogy néhány hónapra Skóciába, pontosabban Dundee-be kellene költöznöm, ahol a város egyik új programja a leszokást támogatja: akik felhagynak a dohányzással, heti 12,50 fontot kapnak 12 héten keresztül (ez összesen mintegy 45000 forint). Így talán nekem is könnyebb lenne elnyomni azt a bizonyos utolsó csikket, amiről a CD-n beszélnek.
K. F.
KÖNNYŰ ÚT A LESZOKÁSHOZ
Gondolkodjon el: megér-e három órát az életéből, hogy aztán éveket, évtizedeket nyerjen? Mi csupán ennyit kérünk azoktól, akik a segítségünkkel szeretnének megszabadulni füstös szenvedélyüktől. Egy olyan ember, Allen Carr módszerét ajánljuk, aki 1983-ban képes volt napi száz szál cigarettáról lemondani. A „Könnyű út a leszokáshoz” módszer az értelemre hat: az észérvek hatására azért nem fog a jövőben dohányozni, mert nem akar. Soha egyetlen módszer sem ért még el ilyen eredményeket a világon: a leszokottak fele egy éven túl is tartotta magát új életformájához.
A dohányosok felét a szenvedélye öli meg. Mi nem szeretnénk köztük lenni! A Szabad Föld néhány füstölő munkatársa vállalkozott arra, hogy felveszi a harcot a dohányzással, és a hangosterápia – mint egyfajta párbajsegéd – segítségével búcsút mond a cigarettának. Kísérletükről hetilapunkban folyamatosan hírt adunk majd. Egyúttal arra kérjük Önt, hogy csatlakozzon kezdeményezésünkhöz: éljünk füstmentesen! És nem utolsósorban nagyobb lábon, hiszen egy átlagos dohányos (napi bő egy dobozzal számolva) évente mintegy 200 ezer forintot költ cigarettára.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu