Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Január, február – itt a nyár… Így szólt gyerekkorom kedves mondókája, amelyből sajnálatosan kimaradt március is, április is, vagyis hát a tavasz. Ami most már talán mégiscsak beköszönt végre: itt a tavaszi alom!
Az elmúlt hetekben már többedszer szólt a Kutyapostás arról, hogy kitől vegyünk és kitől ne kiskutyát. Íme a sorozat utolsó része, hogy döntésük sikeres és megalapozott lehessen. (S, ahogy korábban tettük, ezúttal is T.-nek jelöljük a tenyésztőt, és Sz.-nek a szaporítót.)
T. csak második életévüket betöltött kutyákkal tenyészt, azokkal is csak limitált alkalommal, évente lehetőleg egyszer. Sz. azonban egészen fiatal kutyákat is tenyésztésbe fog, akár egymást követő tüzeléseket is kihasználva, hogy a mesterségesen előidézett „tüzeltetésekről” most ne is beszéljünk. T. gondosan ügyel tenyészkutyáira, ezért a szükséges teszteket (leginkább a csípőízületi diszplázia, illetve a szem örökletes betegségeinek kiszűrésére) kutyáin elvégezteti. Ezzel ellentétben Sz. kutyáit nem veti alá a szükséges teszteknek (ezek drágák), így könnyen meglehet, hogy beteg vagy betegséget hordozó állatokat tenyészt.
Az eladó kiskutyák ára is rendkívül árulkodó. Egy elismert kennelből származó, minőségi kiskutya ára könnyen lehet akár 100-200 ezer forint, ritkaságok esetén ennek a többszöröse is. Általánosságban elmondható, hogy 50-60 ezer forint alatt nemigen várhatunk jó minőséget. Gondoljunk csak bele, hogy egy jó tenyésztő nem kevés pénzt invesztál tenyészkutyája felnevelésébe, kiállításokon való bemutatásába, a szükséges tesztek elvégeztetésébe, és ezen felül utazik akár 1500-2000 kilométert is a kiválasztott férjjelölthöz, és ott nem kis összeget fizet ki a fiú gazdájának a fedeztetésért. Az anyakutyát jó minőségű eledellel eteti, a kicsiket születésük után maximális ellátásban részesíti, és sorolhatnánk. Ezzel szemben egy szaporítót egyetlen szempont vezérel, minél kevesebb költséggel felnevelni az almot, vagyis tőle akár 15–20 ezer forint között is kaphatunk kiskutyát, ilyenkor gyanakodjunk.
T. kutyái jól szocializáltak, barátságosak, látszik, hogy foglalkoznak velük, míg Sz. kutyái félénkek, esetleg agresszívek, nincsenek tanítva. Árulkodóak a megismerkedés körülményei is. T.-nél, meglehet, le kell venniük a cipőjüket, kezet kell mossanak, mielőtt a kicsikkel találkoznak. Ha a kicsik már a szabadban vannak, azon se csodálkozzunk, hogy nem léphetünk be a számukra elkerített területre, míg Sz.-nél semmilyen elővigyázatosságot nem tapasztalunk, sőt a kiskutyákat szinte a kezünkbe nyomja, csak vigyük, minél gyorsabban.
Remélem, hogy jól fognak választani, s hogy ebben a Kutyapostás is segített!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu