Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
1949.
Dolgozó népünk szeretett vezérének, Rákosi Mátyásnak történelmi jelentőségű beszédeit, cikkeit, irányt mutató felszólalásait és nyilatkozatait felölelő könyvsorozat negyedik kötetét: „Építjük a nép országát” címmel, most, a könyvnap alkalmából adta ki a Szikra könyvkiadó. Ez alkalomból szólnunk kell Rákosi Mátyás nyelvezetéről is. Igazán túlzás nélkül mondhatjuk, hogy nem volt még magyar politikus, aki a magyar nyelvet ilyen színesen tudta volna hajlítani, ilyen fordulatosan tudta volna használni. Az ő nyelve annyira a dolgozók nyelve, hogy még íróink is tanulhatnak tőle. Az egyszerű emberek millióihoz a mi Rákosi Mátyásunk mellett csak a nagy Sztálin tud ennyi közvetlenséggel és ilyen nagyfokú szeretettel beszélni.
1959.
Néhány régi szó értelmét kérdezték gyerekektől, Kiskunfélegyházán, a Kecskeméti úti iskolában. Mit jelent az elöljáró? Lantos Emília, V. osztály: „Elöljárónak azt nevezzük, ha valaki a munkában elöl jár. Például nálunk a Bodor Sárika az, mert színjeles tanuló.” Mit jelent a bíró? Rádi Júlia, V. osztály: „A bíró az egy gonosz ember, ilyen volt Döbrögi uram is, aki a Ludas Matyit elverette, de megjárta, mert a Matyi háromszor fizette vissza neki.” Mit jelent az intéző? Tarjáni Katalin, II. osztály: „Akik az újságot csomagolják és elküldik az embereknek.” Milyen jó, hogy mára ezeknek a letűnt világunkat idéző szavainknak a nagy része immár értelmét vesztette!
1969.
Kökény községben vagyok kisbíró, 400 forintos fizetéssel, félnapos munkakörben. Több mint húsz éve gyermekparalízisen estem át, így hát csökkent munkaképességű vagyok. A munkám nagyon fárasztó: községünkben 14 helyen kell dobolni, három kilométeres külterületen kézbesíteni. A havi 400-ból szórakozásra vagy családalapításra gondolni sem merek. Még az ortopéd cipőmet sem tudom kiváltani vagy megjavíttatni, mert arra sem telik. Ki fog engem eltartani öreg napjaimra?
1979.
A legújabb rendelkezések szerint minden külföldre utazó magyar állampolgár március 1-jétől összesen csak 200 forintot vihet magával. Ám kiderült: sok esetben ez az összeg nem elég a hazautazáskor felmerülő költségekre. Ezért az OTP forintcsekkeket hozott forgalomba, amit különféle címletekben, legfeljebb 1000 forint értékben lehet kiváltani. Budapesten minden kerületi fiókban, vidéken pedig a megyei igazgatóságoknál vásárolható forintcsekk, az útlevél bemutatása mellett. A nem használt csekkeket ugyancsak az útlevél bemutatásával lehet visszaváltani, a felsorolt helyeken.
1989.
Rímes levél – Bécsből. „Óriási zsivaj, még nagyobb lárma / Nincs is a világnak még ilyen utcája, / Hossza az utcának csak két kilométer, / De amíg végigmész, nem bírod majd pénzzel. / Nem látott még ilyet sem ország, sem világ, / Zsebed kiürül, s aztán nincs tovább. / Itt kell megállni, itt már nem érhet baj se, / Ja kérem, ez itt a Mariahilferstrasse. / Amott egy magyar, hóna alatt doboz, / amit majd a vámos meglát és elkoboz. / Mert még egy kazetta hiányzik belőle, / Azt mondja magában: Fiam, csak előre! / Tele van magyarral már az egész utca, / Addig szaladnak, míg a pénzük futja. / Itt kell megállni, itt már nem érhet baj se, / Ja kérem, ez itt a Mariahilferstrasse.
1999.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította Rekvényi László, a Független Rendőrszakszervezet elnökének a keresetét. A szakszervezeti vezető azt kérte a bíróságtól, mondja ki: indokolatlan a magyar alkotmánynak az a passzusa, amely szerint rendőr nem lehet politikai pártnak a tagja, illetve nem folytathat politikai tevékenységet. A testület szerint azonban ez az alkotmányos rendelkezés nem sérti az emberi jogokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu