Ezt írtuk anno...

Május ötödik hetében

Misc2009. 05. 29. péntek2009. 05. 29.
Ezt írtuk anno...

1949.
Dolgozó népünk szeretett vezérének, Rákosi Mátyásnak történelmi jelentőségű beszédeit, cikkeit, irányt mutató felszólalásait és nyilatkozatait felölelő könyvsorozat negyedik kötetét: „Építjük a nép országát” címmel, most, a könyvnap alkalmából adta ki a Szikra könyvkiadó. Ez alkalomból szólnunk kell Rákosi Mátyás nyelvezetéről is. Igazán túlzás nélkül mondhatjuk, hogy nem volt még magyar politikus, aki a magyar nyelvet ilyen színesen tudta volna hajlítani, ilyen fordulatosan tudta volna használni. Az ő nyelve annyira a dolgozók nyelve, hogy még íróink is tanulhatnak tőle. Az egyszerű emberek millióihoz a mi Rákosi Mátyásunk mellett csak a nagy Sztálin tud ennyi közvetlenséggel és ilyen nagyfokú szeretettel beszélni.

1959.
Néhány régi szó értelmét kérdezték gyerekektől, Kiskunfélegyházán, a Kecskeméti úti iskolában. Mit jelent az elöljáró? Lantos Emília, V. osztály: „Elöljárónak azt nevezzük, ha valaki a munkában elöl jár. Például nálunk a Bodor Sárika az, mert színjeles tanuló.” Mit jelent a bíró? Rádi Júlia, V. osztály: „A bíró az egy gonosz ember, ilyen volt Döbrögi uram is, aki a Ludas Matyit elverette, de megjárta, mert a Matyi háromszor fizette vissza neki.” Mit jelent az intéző? Tarjáni Katalin, II. osztály: „Akik az újságot csomagolják és elküldik az embereknek.” Milyen jó, hogy mára ezeknek a letűnt világunkat idéző szavainknak a nagy része immár értelmét vesztette!

1969.
Kökény községben vagyok kisbíró, 400 forintos fizetéssel, félnapos munkakörben. Több mint húsz éve gyermekparalízisen estem át, így hát csökkent munkaképességű vagyok. A munkám nagyon fárasztó: községünkben 14 helyen kell dobolni, három kilométeres külterületen kézbesíteni. A havi 400-ból szórakozásra vagy családalapításra gondolni sem merek. Még az ortopéd cipőmet sem tudom kiváltani vagy megjavíttatni, mert arra sem telik. Ki fog engem eltartani öreg napjaimra?

1979.
A legújabb rendelkezések szerint minden külföldre utazó magyar állampolgár március 1-jétől összesen csak 200 forintot vihet magával. Ám kiderült: sok esetben ez az összeg nem elég a hazautazáskor felmerülő költségekre. Ezért az OTP forintcsekkeket hozott forgalomba, amit különféle címletekben, legfeljebb 1000 forint értékben lehet kiváltani. Budapesten minden kerületi fiókban, vidéken pedig a megyei igazgatóságoknál vásárolható forintcsekk, az útlevél bemutatása mellett. A nem használt csekkeket ugyancsak az útlevél bemutatásával lehet visszaváltani, a felsorolt helyeken.

1989.
Rímes levél – Bécsből. „Óriási zsivaj, még nagyobb lárma / Nincs is a világnak még ilyen utcája, / Hossza az utcának csak két kilométer, / De amíg végigmész, nem bírod majd pénzzel. / Nem látott még ilyet sem ország, sem világ, / Zsebed kiürül, s aztán nincs tovább. / Itt kell megállni, itt már nem érhet baj se, / Ja kérem, ez itt a Mariahilferstrasse. / Amott egy magyar, hóna alatt doboz, / amit majd a vámos meglát és elkoboz. / Mert még egy kazetta hiányzik belőle, / Azt mondja magában: Fiam, csak előre! / Tele van magyarral már az egész utca, / Addig szaladnak, míg a pénzük futja. / Itt kell megállni, itt már nem érhet baj se, / Ja kérem, ez itt a Mariahilferstrasse.

1999.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította Rekvényi László, a Független Rendőrszakszervezet elnökének a keresetét. A szakszervezeti vezető azt kérte a bíróságtól, mondja ki: indokolatlan a magyar alkotmánynak az a passzusa, amely szerint rendőr nem lehet politikai pártnak a tagja, illetve nem folytathat politikai tevékenységet. A testület szerint azonban ez az alkotmányos rendelkezés nem sérti az emberi jogokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek