Szalmonellajárvány: a túró a ludas?

Az ÁNTSZ eddig 181 olyan általános iskolásról és óvodásról tud, aki lázas, hányásos és hasmenéses tünetekkel szorult kezelésre Nagyatádon, Görgetegen, Rinyaszentkirályon, Tabon és Pécsett. A gyerekek után most már idősek is áldozatul estek a baktériumnak. A megelőzéshez és a gyógyításhoz is szolgálunk néhány jó tanáccsal.

Ország-világSzijjártó Gabriella2008. 11. 18. kedd2008. 11. 18.
Szalmonellajárvány: a túró a ludas?

A megbetegedett gyerekek székletmintájában kimutatták a szalmonellabaktériumot. A szombathelyi Brenner János Általános Iskola mintegy 70-80 kis betege után a táplánszentkereszti idősek otthonában is emiatt betegedett meg 36 lakó, 14 idős embert kórházban kell ápolni.

Jelenleg azt feltételezik a szakemberek, hogy az egyik dél-dunántúli cég által gyártott túró okozta a szalmonellás járványt. Ugyanis egyetlen közös szálat találtak az utóbbi két eset között: bár a szombathelyi és a táplánszentkereszti intézménybe más-más cég szállítja az ételt, az kiderült, hogy az egyik alapanyagot, a túrót ugyanonnan szerezték be. Így pillanatnyilag úgynevezett nyomonkövetési vizsgálatokat végeznek, keresve azt, hogy honnan eredt a fertőzés.

Tízparancsolat ételmérgezés ellen:

1. A húsokat, különösen a szárnyas és a darált húst mindig alaposan főzzük meg vagy süssük át.

2. Mindig mossunk kezet, amikor az egyik fajta étel készítéséről egy másikra térünk át, például salátáról húsra.

3. Mosogatószerrel alaposan mossuk el a konyhai eszközöket, mielőtt másik étel készítéséhez használjuk.

4. Ne használjuk ugyanazt a vágódeszkát és kést különböző alapanyagok felaprításához.

5. A konyharuhákat legalább 60 fokos vízben mossuk.

6. A szalmonella gyakran a tojáshéjon telepszik meg, ezért felhasználás előtt alaposan mossuk meg a tojásokat, és késsel törjük fel, ne a többi élelmiszert már tartalmazó edény szélén.

7. A nyers tojást tartalmazó ételeket jobb elkerülni.

8. Ételkészítés előtt (és értelemszerűen minden vécéhasználat után) mossunk kezet szappannal, meleg vízzel.

9. Figyeljünk oda az ételek tárolására, hűtésére – nem csak kánikulában –, a romlott tejtermékek és a húsok kiváló baktériumforrások lehetnek.

10. Vásárláskor mindig ellenőrizzük az élelmiszerek szavatossági idejét.

A Szabad Föld pénteken megjelenő, 47. számában dr. Szirmák Eszter arra figyelmeztet, hogy kik vannak leginkább kitéve a fertőzésveszélynek, illetve hogy milyen tünetekre érdemes odafigyelni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek