Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy hirtelen elkezdődött a fűtési szezon, és sokan ébredtek rá, hogy nem pöccen be a konvektor, eldugult a kályhacső, esik szét a kémény. Csak a fővárosban 38 ezer kémény szorul tatarozásra.
Kép:
A minap felháborodottan hívott egy budapesti olvasónk, aki a VIII. kerületben, a Baross utca 45-ben lakik. Azt panaszolta, több százezer forintot kell költeniük az életveszélyes állapotú, elfagyott kémény rendbetételére és bélelésére. Pedig a százéves ház kéményeit nem ők „tették tönkre”, hanem azok régóta romosak, elhanyagoltak, csak eddig elnézték, hogy szabálytalanul működnek. Szép számmal akadtak olyan lakók, akik már a tavalyi telet is villanyrezsókkal, hősugárzókkal húzták ki, ugyanis nem mertek gázzal fűteni. Az ötemeletes öreg házban csaknem ezren laknak, sokan nem tudják kifizetni a kéménybélelés és -tatarozás költségeit. Méltánytalannak érzik, hogy bár magas közös költséget fizetnek, a kémény miatt mégis kénytelenek több százezer forint hitelt felvenni.
Megkérdeztük a problémáról az ingatlan kezelőjének véleményét.
– A Baross utca 45. alatti, százéves, bauxitbetonból épült ház karbantartása az utóbbi időben rengeteg pénzt emésztett fel. Nemrégiben elrepedt a gázvezeték, a házat a szivárgás miatt kikapcsolták a szolgáltatásból. Emiatt az elöregedett csöveket ki kellett cserélni. Az épület folyamatosan statikai problémákkal küzd, röntgenezni kellett, vaselemekkel megerősíteni, aládúcolni, s ez mind komoly kiadást jelent – magyarázza Verebes Tibor, a Zöld-karika Ingatlankezelő Kft. munkatársa. Az ingatlan kezelője szerint emiatt döntöttek úgy, hogy a kémények bélelését fele részben a közös kasszából állják, felét pedig a lakók maguk fizetik. Hogy mennyibe kerül mindez fejenként, az attól függ, ki melyik emeleten lakik, a bélelés ugyanis méterenként 10 ezer forint. Így átlagosan 2-300 ezer forintot kell előteremtenie egy-egy családnak. Verebes Tibor azzal érvel: ezeket a hajdani bérlakásokat annak idején igen alacsony áron vehették meg a mai tulajdonosok. Az olcsóság oka éppen az volt, hogy az épület ilyen leromlott állapotú.
A Főkétüsz, azaz a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. mostanában szigorúan veszi az ellenőrzést, az elhanyagolt kémény ugyanis életveszélyt okozhat. A Baross utca 45.-ben egyelőre 187 kéményjáratból csak 14 bélelését rendelték el, de sorra veszik a többit is. A szigorúság indokolt, csak a fővárosban 38 ezer kémény szorul tatarozásra. Tavaly mintegy húszezer életveszélyes kéményre bukkantak – hangzott el a kéményseprők ipartestületének fűtési „szezonnyitóján”. A kormos ruhások ennek ellenére derűlátók, állítólag a bérlakáskorszakban még siralmasabb állapotban volt a kéményállomány. A tulajdonosoknak, ha nehezen is, ki kell gazdálkodniuk a javíttatás költségeit. A tanácstalan építtetők és felújítók egy újonnan indult kéményinformációs szolgálattól is tanácsot kérhetnek. Egy építőanyagokat gyártó cég a világhálón kínál segítséget a következő címen: [email protected]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu