Nyolc katonát öltek meg a tálibok

Újabb sokk miatt került a fókuszba az Egyesült Államokban a lassan kilencedik évébe lépő afganisztáni háború. Nurisztán tartományban, egy amerikai bázis közelében nyolc katonát öltek meg a tálib lázadók. A nemzeti lobogóval letakart hazaérkező koporsók látványa az idősebb nemzedéket mindez fájdalmasan emlékezteti a vietnami háborúra – és a vereségre.

Ország-világA. Fodor György2009. 10. 07. szerda2009. 10. 07.
Nyolc katonát öltek meg a tálibok

Barack Obama elnök kedden tanácskozásra hívta a törvényhozás vezetőit és a Fehér Ház szakértőt – összesen mintegy harminc személyiséget –, hogy ismertesse velük új afganisztáni stratégiájának alapjait. Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy bár az elnök a közös egyetértésen alapuló elképzelések kialakítására törekszik, végső fokon nem politikai döntést hoz: népszerűtlen lépéseket is tesz, ha a helyzet azt kívánja.

Úgy tűnik, a helyzet most elsősorban gyors elhatározásokat követel. Robert Gates védelmi miniszter közölte, hogy az afganisztáni háború „aggasztó pályán halad”. Stanley McChrystal tábornok, az Afganisztánban harcoló, illetve segítő amerikai és NATO-erők (közöttük magyar katonák) főparancsnoka pedig nyilvánosságra hozta, hogy kevés a katonája, hiányos a felszerelése – tehát sokkal több katonára és pénzre van szüksége, különben nem garantálható a győzelem.

Az év végéig összesen 68 ezer amerikai katona lesz Afganisztánban, egyes jelentések szerint McChrystal tábornok ezen felül még legalább 40 ezret kér. Mindazok, akik annak idején átestek a Vietnam-tünetcsoport okozta „betegségen”, emlékeztetnek rá: több mint negyven évvel ezelőtt mindez Vietnamban is így kezdődött.

Washington egyelőre képtelen meggyőzni szövetségeseit, hogy küldjenek több katonát a fanatikus lázadó tálibok ellen. A NATO-tagállamok inkább csak jelképes számú és nem harcoló alakulatokkal vesznek részt a távoli ország állítólagos stabilizálásában. A fegyveres akciókban főleg az amerikai, brit és kanadai katonák jeleskednek – de már megelégelték, hogy a „többiek” csak nézik, amint ők egyre többen halnak meg.

Lassan azonban Afganisztánban az eddig viszonylag békés vidékekre is kiterjednek a harcok. A helyzet tehát nem stabilizálódik, hanem egyre rosszabb.

Az Egyesült Államok viszont eltökélte, hogy nem vonul ki Afganisztánból, mert nem akarja, hogy az a terrorizmus tűzfészke legyen, ami lassan felemészti Pakisztánt is – amelynek atombombája van. Ha a bomba a fanatikus terroristák kezére jut, akkor az egész világ veszélybe kerül.

Obama elnöknek ezért van szüksége új stratégiára. Washingtonnak Vietnamban is mindig volt új és újabb stratégiája, s onnan sem akart kivonulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek