Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Megdöbbentő tényekre derült fény a közelmúltunkról: Szálasi fogsága idején megkereste Rákosit, hogy építsék együtt újjá az országot, valósítsák meg a szocializmust. A vészkorszakról a rendszerváltás óta most készült először dokumentumfilm, melyet az RTL Klub tűz műsorára.
Milyen volt a nyilas uralom? Milyen lett volna a hungarista birodalom? Egyebek mellett ezeket a kérdéseket boncolgatja az RTL Klub negyvenperces filmje, melyet ma késő este mutatnak be a XXI. század műsorában. A stáb dokumentumok segítségével vázolja fel Szálasi Ferenc pályáját, ami akkor teljesedett be, amikor Horthy Miklós 1944. október 15-i, a háborúból való sikertelen kilépési kísérletének eredményeként a német megszálló csapatok és a Szálasi vezette nyilasok puccsot hajtotttak végre Budapesten. Fél évig, 1945. május 5-ig tartó kormányzása legelején Horthyt őrizetbe vették a németek, Szálasi pedig felesküdött a szent koronára.
A Szálasi-korszakban zsidókat lőttek a Dunába, halálmenetek indultak a megsemmisítő táborokba. Hallani olyan véleményt is, miszerint az örmény származású, katolikus neveltetésű Szálasi Ferenc meg akart szabadulni a zsidóktól, de nem gyilkosságok, hanem kitelepítések révén. A vezérkari őrnagy Szálasi 1933-ban hatalmas botrányt kavart A magyar állam felépítésének terve című könyvével. Nyugdíjaztatta magát, s ekkor nyergelt át a politikába.
Szálasi magánélete is szóba kerül az RTL Klub dokumentumfilmjében. A nyilasvezér édesanyjával élt egy kétszobás lakásban. Szüzességi fogadalmat tett, holott volt menyasszonya, Lutz Gizella, akit sokáig nem vett feleségül, csak 1945-ben, a front elöli menekülés idején, Ausztriában házasodtak össze.
Szálasi többször is ült börtönben – egy alkalommal Rákosival egyidőben, a szegedi Csillagban –, pártját több alkalommal is feloszlatták. Személye körül egyfajta mítosz alakult ki. Élhető életet ígért az egész társadalomnak, majd 1944-ben átvette a hatalmat. Szálasi arról álmodozott, hogy az istenhit, a bajtársiasság és a hazaszeretet egységbe forrasztja a nemzetet, terveket készített a társadalom átszervezésére. Amikor letartóztatása idején Péter Gábor kihallgatta, üzenetet küldött egykori rabtársának, Rákosi Mátyásnak: lépjenek szövetségre.
Mindezeken túl még számos érdekes részlet derül ki a XXI. század adásából, ami azért is érdekes, mert a rendszerváltás után eddig még nem készült film a nyilas vészkorszakról.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu