Titokzatos fények Norvégia felett

Előbb zölden csillogott, majd egyre ragyogóbb fehérbe váltott át és meglepő irányokat vett a szerda hajnalban Norvégia északi része felett megjelent fény.

Ország-világA. Fodor György2009. 12. 10. csütörtök2009. 12. 10.
Titokzatos fények Norvégia felett

E jelenség nem ritka, hiszen az északi fény sokszor látható ezen a vidéken. De ez a jelenség egy hatalmas spirált formált, amely egyre szélesedett, majd egy hatalmas fényviharban villant fel és fokozatosan elhalványult.

Előbb arra gondoltak, hogy meteor okozta az égi látványt, de ezt a lehetőséget gyorsan elvetették – írta a New Scientist. A jelenség ugyanis túlságosan sokáig tartott, a meteor pályája pedig semmiképpen sem spirál alakú.

Aztán eljutottak a valósnak tűnő következtetéshez: egy elbitangolt rakéta „halála” tanúi lehettek a szemtanúk Észak-Norvégiában. Az orosz hadsereg egy tengeralattjáróról indított ballisztikus rakétát: annak első és második fokozata még működött, de a harmadik „kipufogócsöve” – fúvókája, amelyen a gázok távoznak – elromlott vagy megsérült. A rakéta ezért oldalirányú mozgásokat végzett, majd halálos spirálba kezdett. Nyilván volt a szerkezetnek önmegsemmisítő rendszere, amely vagy automatikusan, vagy pedig földi (tengeri) parancsra felrobbantja az egészet. Jonathan McDowell asztrofizikus, a Harvard-Smithsonian Center tudósa a szerint az oroszok egy Bulava típusú rakétával kísérleteztek: ez a fegyver képes megtéveszteni a földi rakétavédelmi rendszereket, tehát manőverezni.

„Tudjuk, hogy az orosz Dmitrij Donszkoj tengeralattjáró a tengeren a 12. kísérletét hajtotta végre a Bulava-rakétával. Nem az első eset, hogy a kísérlet kudarccal végződik: 2005 óta 11 ilyen rakétát lőttek ki, ebből 6 felrobbant” – mondta McDowell. Az asztrofizikus úgy gondolja, hogy a Bulava pusztulása a légkörön túl történt, ezért jöhetett létre a színpompás fényspirál. Ha mindez földközelben és az atmoszférában zajlik le, akkor a szerkezet dugóhúzó formában zuhan a Föld felé. A szakértő szerint a rakéta hajtóműve működött, különben a spirál nem lett volna látható. Bizonyára a fúvókákkal volt baj.

A különös csak az, hogy a rakéta a nyilvánvaló kudarc után is még elég sokáig „üzemelt” – akár az önmegsemmisítő rendszer hibája, akár a földi személyzet késlekedése miatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek