Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tavaly drasztikusan nőtt a fizetésképtelenségi eljárások száma: 700 százalékkal több csődeljárást, 30 százalékkal több felszámolást és 44 százalékkal több végelszámolást indítottak az elmúlt év során, mint 2008-ban. A vállalkozások több mint 5 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit.
Az elmúlt évben 37 százalékkal ugrott meg a fizetésképtelenségi eljárások száma hazánkban. Több mint 15 ezer cég felszámolását kezdték meg, 14 ezer vállalkozás pedig maga kezdeményezte a megszüntetését. A csődtörvény módosításának hatályba lépése után, a tavalyi 15-ről 120-ra emelkedett a vállalkozások fizetőképességének helyreállítását célzó csődeljárások száma – derül ki a Coface Hungary elemzéséből.
A legtöbb eljárást a 20 milliós fogalom alatti mikrocégek, valamint a 20 és 300 millió forint közti, a családi kereteket éppen kinőtt vállalkozások ellen folytatták, de nagy cégek is eltűntek a süllyesztőben. A legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari és a kis-, illetve nagykereskedelmi cégek érintettek: Az összes eljárás 24%-át kereskedelmi vállalkozások, további 20%-át építőipari cégek ellen indították. A kereskedők közül a ruházati, élelmiszeripari, valamint építőipari termékeket árusító vállalkozások dobták be a törülközőt a legnagyobb arányban, de nagy számban vannak az eljárás alá vont cégek között a turizmus és vendéglátás, az ingatlangazdálkodás, valamint gépjárműipari tevékenységgel kapcsolatos munkát folytató vállalkozások is.
A fizetésképtelenségi arány alapján a szolgáltatók, valamint az építőipari, valamint az acél- és fémipari vállalatok a legkockázatosabbak, de az országos átlag felett vannak a kereskedelmi vállalkozók, a fuvarozók, a turizmus és vendéglátásban, a fa- és bútoriparban, a papír- és csomagolóiparban, valamint a gépjárműiparban tevékenykedők is.
Dercze Zoltán, a tanulmányt készítő Coface Hungary országigazgatója úgy látja, hogy a válság a telekommunikációs és az energiaszektort viselte meg a legkevésbé – igaz, itt többnyire nagyvállalatok működnek. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar is stabil maradt, ami jórészt annak köszönhető, hogy van egy fogyasztási szint, amelyet nem lehet alulmúlni. Ugyanakkor az élelmiszeripar szempontjából nagyon fontos tényező a forint árfolyama: ha ugyanis túl erős a forint, erőteljesen növekszik a sertéshús és a tejtermékek importja. Dercze szerint továbbra is az építőipar a legveszélyeztetettebb szektor, és az acélipart is megviselte a válság – de döcög minden olyan szegmens, amely az áruforgalomhoz kapcsolódik: például a fuvarozás, szállítás, kereskedelem.
Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője szerint a tavaly életbe lépett új csődeljárási törvény miatt az idén is növekedhet az eljárások száma. Ugyanis több lehetőség nyílt a fizetőképesség helyreállítására, a kint ragadt követelések megtérülésére. Eddig leginkább a felszámolási eljárás volt gyakori, amelyek megtérülési aránya kevesebb, mint 0,1 százalékot tett ki.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu