Diákbarát egri önkormányzat

Eger a két éve kezdett polgárbarát városháza programját az idén is folytatja. A barokk város bizonyítja: nem kell félni a hatalomtól. Január végétől március közepéig a város végzős középiskolás diákjai tanulják ily módon a demokráciát.

Ország-világPalágyi Edit2010. 01. 28. csütörtök2010. 01. 28.
Diákbarát egri önkormányzat

A kezdeményezés célja, hogy az érettségi előtt álló diákok megismerkedjenek az önkormányzatisággal és testközelből tapasztalják meg a városi képviselők munkáját.

A városházára látogató gimnazisták nemcsak kérdéseket tehetnek fel az önkormányzat képviselőinek, így a város polgármesterének, de játékos formában kipróbálhatják az ügyek irányítását is. Miután ugyanis elvben megismerkedtek a közgyűlés munkájával, maguk is megalakítanak egy 26 tagú képviselő-testületet, s döntéseket hoznak az iskolájukat érintő kérdésekről.

Az idei esztendő újdonsága, hogy Eger díszpolgárai – így az olimpiai bajnok vízilabdzós Szécsi Zoltán és Biros Péter, a „marcipánkirályként” ismert Kopcsik Lajos, a nyugalmazott egri érsek, Seregély István – is találkoznak a fiatalokkal.

E program azért fontos, mert az önkormányzatok legnagyobb gondja, hogy a polgárok nem szolgáltató hivatalként, hanem helyi hatalomként tekintenek a városházára. Egy 19 országban végzett kutatásból kiderült: nálunk négyből három honfitársunk nem bízik a köztisztviselőkben és az önkormányzati képviselőkben. Ezzel az eredménnyel pedig alulmúltuk az EU tagországainak többségét.

Az egriek szerint azonban a bizalmatlanság fő forrása az, hogy a magyarok nem ismerik a hivatalok működését. Ezért is indították el a polgárbarát városháza programját, hogy a fiatalok még idejében átlássák a döntési folyamatokat, tisztában legyenek az egyes irodák munkájával, s megtanulják: a városháza nem a hatalom szimbóluma, ahová félve kell belépni. A demokrácia pedig nem arról szól, hogy a „nagyok” a fejük fölött döntenek...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek