Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Alig hogy megindultak a segélyszállítmányok a földrengés pusztította Haiti felé – ahol az emberek a második éjszakát töltötték az utcákon, gyakran halottak között –, a csalók és fosztogatók már akcióba léptek. Pénzt gyűjtenek a világhálón – saját maguknak.
Talán ma már sikerül érdemi segítséget nyújtani Port-au-Prince, a kétmilliós főváros utcáin kóválygó sebesülteknek. Már legalább százezer halottról beszélnek, rengeteg az ellátatlan ember, sokan a kezelés hiánya miatt halnak meg.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) azonban másra is felfigyelt. Az interneten tömegesen jelentkeztek olyan szervezetek, jótékonysági intézmények, amelyek közölték: pénzt és adományokat gyűjtenek a földrengés áldozatainak. Ezek az „intézmények” olykor névre szóló e-mailt küldenek sok ezer embernek és adományokat kérnek. Még az sem ritka, hogy telefonálnak, netán bekopognak az ajtón.
Az FBI mindenkit figyelmeztet: a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után is azonnal tömegesen jelentkeztek olyan szervezetek, amelyek a New York-i ikertornyok áldozatai családjainak nevében kértek pénzt. Amikor pedig 2005 augusztusában a Katrina hurrikán hatalmas pusztítást végzett az Egyesült Államok déli részén, hirtelen 4600 olyan weboldal támadt a semmiből, amelyen felkérték a jó érzésű embereket: nyissák ki pénztárcájukat az áldozatok megsegítésére – és a pénzt küldjék ide meg amoda, esetleg közöljék bankkártyáik számát és egyéb adataikat.
A CNN amerikai hírtelevízió internetes címet közölt, ahol az esetleges adományozó ellenőrizheti, igazi segélykérő szervezetről van-e szó, vagy pedig bűnözők akarják-e kihasználni Haiti tragédiáját.
A gyanakvás jogos. A gazemberek rendszerint egy-egy ismert segélyszervezetre, hálózatra hivatkoznak, vagy az ismert szervezet nevéhez „hasonló” címet adnak meg. Készpénzt, banki információt ilyen esetekben sosem szabad adni! Az adományozó azonban elkérheti telefonszámukat, leellenőrizheti a címet, tájékozódhat az interneten a valós intézményekről. Olyan szervezetek is vannak, amelyek éppen a segélykérő csoportok hitelességét vizsgálják.
Ha pedig valaki arra ösztökél, hogy legyünk bőkezűek, adjunk valamivel többet, mint amennyit először gondoltunk – az már végképp gyanús. Különösen, ha az illető a saját nevére kéri a pénzt, valamilyen szervezetre hivatkozva.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu