Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok száz, talán sok ezer ember halhatott meg a Karib-tengeri szigetországban több hatalmas földrengés miatt. Hivatalos információ alig van: a kormányépületek ledőltek, áram nincs, a telefonok is elnémultak.
A 28 ezer négyzetkilométer területű Haiti a Dominikai Köztársasággal osztozik Hispaniola szigetén, pár száz kilométerre Kubától délkeletre. Lakossága alig tízmillió, akiknek négyötöde a szegénységi határ alatt él.
A földrengés tegnap délután percekkel öt óra előtt csapott le (Budapesten ekkor majdnem éjjel 11 óra volt) Port-au-Prince, s a főváros szegénynegyede azonnal összeomlott. A gyenge minőségű házak hatalmas porfelhő közepette csuklottak össze, húsz percig semmit sem lehetett látni. A tehetősebbek a várost övező hegyoldalakra építették nagy házaikat, melyek közül több is az alattuk lévő völgybe csúszott.
Haitin több nemzetközi segélyszervezet működik, jelen vannak az ENSZ békefenntartói is. Ők rendelkeznek műholdas telefonokkal, ezért az információk zöme tőlük származik. Még Haiti ENSZ-nagykövete sem tudott New Yorkból kapcsolatba lépni kormányával, csak egy hivatalnokot ért el, aki csupán ennyit tudott mondani: „Nagykövet úr, súlyos katasztrófa történt!”.
A földrengés a fővárostól 15 kilométerre, a szárazföld alatt pattant ki – ez megnövelte a pusztító hatást –, ereje a Richter-skálán elérte a 7-es fokozatot. Percekkel később két, egyenként is csaknem 5-6-os erejű utórengés rázkódtatta meg a vidéket.
Az emberek egész éjszaka zavarodottan rohangáltak a koromsötétben, a közlekedés a romok miatt lehetetlenné vált, a mobiltelefonok átjátszó tornyai ledőltek. Mivel nincs áramszolgáltatás, sokan zseblámpákkal kutattak a romok között. Sorba rakják a halottakat, az utcákon rengeteg a sebesült.
Az Egyesült Államokban Barack Obama elnök és Hillary Clinton külügyminiszter minden segítséget megígért Haitinak. A térségben amerikai erők is állomásoznak, de egyelőre csak készenlétben állnak, mert nem tudják felvenni a haiti hatóságokkal a kapcsolatot. Az ENSZ jelentette, hogy sok emberének sorsáról nem tud.
Az áldozatok számáról még becslések sincsenek. Segélymunkások, újságírók több száz, illetve több ezer halottról beszélnek. A koldusszegény Haitin 200 éve nem volt földrengés, nincsenek olyan gépek sem, amelyekkel kiáshatnák az embereket a romok alól. Az amerikai geológiai szolgálat szakértői szerint a földrengés legalább hárommillió embert érintett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu