Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy kincs manapság a munkahely. A Dél-Alföld eldugott településein egy uniós program jóvoltából huszonöt hölgy tanult újabb szakmát, a gyakorlat letelte után pedig többen végleg megkapták az állást.
Lassan végére ér a külterületen és a tanyavilágban élők munkavállalását elősegítő program, amely a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesülete égisze alatt zajlott. Öthónapos képzés és gyakorlat, illetve hathónapos foglalkoztatás után többeket alkalmaztak, de azok is nagyobb eséllyel keresgélhetnek a munkaerőpiacon, akik nem voltak ilyen szerencsések.
Tóth Márta, a program vezetője már azt is nagy eredménynek tartja, hogy az OKJ-s képzés végén oklevelet kapott a résztvevő huszonöt hölgy. Valamennyien hátrányos kistérségből kerültek ki, de mivel tanyagondnoksággal rendelkező településekről van szó, képzésüket beilleszthették a projektbe. Kiskunmajsa, Csengele, Kisszállás, Ópusztaszer, Szank, Csólyospálos, Balástya és Borota önkormányzatával sikerült együttműködést kialakítani, a képzésre rajtuk keresztül jutottak el a jelentkezők, akiknek munkabérét – a pályázatnak köszönhetően – a falugondnoki egyesület utalta ki.
Nem pusztán szakmát és munkaszerződést akartak az álláskeresők kezébe adni, de mindent megtettek társadalmi és munkahelyi beilleszkedésük, valamint önbecsülésük visszanyerése érdekében is. Mindezt Csólyospáloson megerősíti Szögi Gizella is, akivel a helyi óvoda konyháján találkoztunk. Megtudtuk: tizenhét évet húzott le a kereskedelemben, a helyi élelmiszerbolt eladója volt. Miután bezárták az ületet, huzamosabb ideig munkanélküliként tengődött. Negyvenévesen nem sok esélye volt újra elhelyezkedni, az uniós program azonban szó szerint megmentette. Az óvoda konyháján alkalmazták, ahol hamar befogadták a többiek. A gyakorlat letelte után a közhasznú foglalkoztatás részeseként továbbra is ott dolgozhat a konyhán.
Á. Fúrús János polgármester érkezik az ebédlőbe. A falu első embere arról tájékoztat, hogy az ezerhétszáz lakosú településen száz munkanélkülit tartanak nyilván. Ha kitavaszodik, parkfelújításba kezdenek, ott dolgozhat majd egy brigád. A polgármester utólag már bánja, hogy csak három hölgy vett részt a programban, most legalább tízet indítana el ezen az úton.
Nagyné Karászi Magdolna a sógornőjétől hallott a lehetőségről. Jelentkezett, s miután sikeresen szerepelt a meghallgatáson, a közeli Kiskunmajsán kezdhette el a tanfolyamot. Korábban tíz évet dolgozott a mezőgazdaságban, őstermelőként azonban egyre kilátástalanabb lett a családi vállalkozás helyzete. Két gyermekével otthon volt, de mivel már iskolások, neki is munka után kellett néznie.
Csakhogy arrafelé nincs semmilyen lehetőség. Kapóra jött tehát a falugondnoki egyesület kínálta esély. A képzés kellemes hangulatban zajlott, jól összekovácsolódott a csapat. Kirándultak, színházban jártak, még kerti partit is szerveztek. Néhányan azóta is tartják a kapcsolatot. Magdi az iskolában segíti a munkát, s egyelőre maradhat is ott.
Csörszné Zelenák Katalin, a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesületének ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta: bár az egy hónappal meghosszabbított projekt január végén befejeződik, mégis valamennyi településen arra törekszik az önkormányzat, hogy továbbra is lehetővé tegye a képzésben résztvevő hölgyek munkavállalását.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu