Halála után is velünk él a 105 éves művész!

A tavaly decemberben, 105 éves korában elhunyt festőművész, Lossonczy Tamás özvegye, Pál Éda képzőművészeti díjat alapít, mellyel minden évben egy kiemelkedő teljesítményt nyújtó grafikaszakos egyetemi hallgatót jutalmaznak majd.

Ország-világBorzák Tibor2010. 02. 25. csütörtök2010. 02. 25.
Halála után is velünk él a 105 éves művész!

A Szabad Föld Online interjút készített – nem sokkal a halála előtt – Lossonczy Tamás festőművésszel, aki munkatársunk legnagyobb meglepetésére még dalra is fakadt (lásd: belinkelt kapcsolódó írásunkat!). A különleges alkotásairól elhíresült, matuzsálemi kort megélt alkotó most újra „velünk van”: ma, a 15. Műgyűjtők Éjszakáján kéthelyszínes kiállításon szerepel 1945-től haláláig készült grafikáival. A MissionArt Galéria tárlata egyben premier is, hiszen ez az első alkalom, hogy Lossonczy egész életművét megismerhetjük – mégpedig a papírmunkáin keresztül.

Mivel a mester életében fontos szerepet játszottak a grafikai művek, a Lossonczy-hagyaték őrzője, Pál Éda úgy határozott, hogy a kiállított darabok közül egyet sorsolásra bocsát, s a befolyt összeggel egy tehetséges fiatal grafikust támogat. A kiállítás nyitónapjától egészen a záró eseményig, március 18-ig bárkinek megadatik a lehetőség, hogy vásároljon az 1000 forintos szelvényekből, s így – ha Fortuna a kegyeibe fogadja – hozzájusson a 150 ezer forintos grafikához. A sorsolás közvetlenül tárlat bezárása előtt lesz – tudtuk meg a PReport PR és Kommunikációs Irodától.

A művész özvegye a későbbiekben évente egyszer szintén egy kiemelkedő, ismétlődő rendezvényhez kívánja kapcsolni a díj átadását, melynek anyagi alapját mindig egy-egy Lossonczy-grafika kisorsolása teremti meg. A díj odaítéléséről a Magyar Képzőművészeti Egyetem grafikai tanszékének tanárai döntenek.

– Bár manapság a főiskoláról kikerülő diákok egyikének sem könnyű a helyzete, a grafikusok talán még nagyobb hátrányban vannak – nyilatkozta Somorjai Kiss Tibor, az egyetem grafikai tanszékének vezetője. – A műfajok és a technikák közötti átjárás, a korábbi merev határok elmosódása ellenére a papíralapú munkáknak kisebb a becsülete a műgyűjtők szemében. Ez még jobban megnehezíti a végzősök pályakezdését.

A tanszékvezető ezért is örül annak, hogy Lossonczy Tamás özvegye és a MissionArt Galéria tulajdonosai fiatal grafikustehetségeket segítenek a kezdeményezéssel. A szép kort megélt alkotó életművében a most bemutatott hatalmas és változatos rajzi anyag talán cáfolja az előítéleteket, s a díj is biztatást adhat a fiatal művészek számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek