Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A húsvétot megelőző negyven napos előkészületi időszak hamvazószerdával kezdődik. A nagyböjt a keresztények számára bűnbánati időszak, amely lehetőséget ad: a lemondásra, az elmélkedésre, hitben való elmélyülésre.
Hamvazószerda
Abból az ősi hagyományból ered, hogy a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre. Ennek emlékét a mai napig őrzi a szertartás: az előző évben megszentelt és elégetett barka hamujából a pap a nagyböjt első vasárnapján keresztet rajzol a hívek homlokára, miközben ezt mondja: „Emlékezzél, ember, hogy porból vagy és porrá leszel!” A hamu egyszerre jelképezi az elmúlást és a megtisztulást.
Miért éppen negyven napig tart?
A Bibliában számos cselekmény kapcsolódik a negyvenes számhoz: Jézus működésének megkezdése előtti negyven napot töltött a pusztában, negyven napig tartott a vízözön, negyven évig vándorolt a pusztában a zsidó nép, Mózes negyven napig tartózkodott a Sínai hegyen, Jónás próféta negyven napos böjtöt hirdetett Ninivében.
Mire jó a böjt?
Az egyház hamvazószerdára és nagypéntekre szigorú böjtöt rendel: a 18 és 60 év közötti híveknek csak háromszor szabad étkezniük és egyszer jóllakniuk. E két napon és a nagyböjt többi péntekén az egyház arra kéri a14 évesnél idősebb tagjait, hogy a böjti fegyelem részeként ne fogyasszanak húst. Ez alól mentesülnek a terhes anyák és a betegek. A böjtölésnek köszönhetően csodálatosan regenerálódik a máj és a bőr. A régi lerakódások – a felhalmozódott savakból keletkezett sók – pedig kiürülnek a szervezetből.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu