Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jogi aknamezőkre lép, aki az Európai Unióban házasságot köt egy másik EU-tagország állampolgárával. Ha egyikük rájönne, hogy a frigy hiba volt, akkor a mézeshetek utáni rövid periódust évekig tartó pereskedés követheti.
Kép: Couple Facing Off ca. 2003, Fotó: © Royalty-Free/CORBIS
Az Európai Unió 27 tagállamában évente mintegy 300 ezer „nemzetközi házasság” köttetik. Ez a világ legtermészetesebb dolga: a tőkék, áruk, szolgáltatások, információk szabad áramlása nyomán az érzelmek sem ismernek határokat.
Ha viszont a szerelmesek kiábrándulnak egymásból, akkor jön a nagy kérdés, melyik ország válási jogát kell alkalmazni: a férfiét-e, vagy a nőét? Egyikük komoly előnyöket élvezhet, a másikuk viszont súlyos hátrányba kerülhet – attól függően, hogy milyen az egyes tagállamok nemzeti joga. A jelen helyzet az, hogy válni készülő pár egyik tagja kikeresi magának azt az országot, ahol a válási jog a legtöbb előnyt szavatolja neki – párját viszont esetleg nyomorba taszítja.
Az EU tíz tagállama most kihasználta az unió egyik jogi mechanizmusát: az úgynevezett megerősített együttműködést arra találták ki, hogy ha a tagállamok többsége ellenez is bizonyos intézkedéseket, a kisebbség akarata is érvényesülhessen a nagyobb közösségen belül. Egyszóval a konzervatív országok se szóljanak bele abba, ha a „liberálisok” meg akarják könnyíteni a válást. A szóban forgó „Tízek” között ott van Magyarország is.
A „Tízek” azt akarják: ha a nemzetközi párok válni akarnak, akkor tegyék ezt szabályozott, könnyített körülmények között, ne élvezzen előnyt a pár egyik tagja sem, ne húzódjon el a procedúra a végtelenségig, s ne az ügyvédek hada söpörje be a válás anyagi költségeit.
Az Európai Bizottság tervei szerint az nemzetközi párok eleve megállapodnak abban, hogy válás esetén melyik ország joga alkalmazandó. Például egy olasz-litván pár, amelyik Olaszországban él, elhatározhatja azt is, hogy válás esetén a svéd jogot alkalmazza – vagy a litvánt, esetleg az olaszt. Vita esetén a bíróság dönt: az Európai Unió szabályai szerint: a párra annak az országnak a joga érvényes, ahol utoljára együtt éltek. Amúgy a válási jog Európában igen változatos: Máltán például nem is létezik, csak jogi különélés van.
Az Európai Unió tervének lényege, hogy véget kell vetni a bizonytalanságnak, az „uniós keveredés” szabályait tisztázni kell, és senki sem – főként a gyerekek – ne szenvedjenek hátrányt amiatt, hogy a válási ügy, a gyerekelhelyezés ide-oda tologatódik az egyes tagállamok bíróságai között. Aki válni akar, az váljon el, s az erről szóló döntést az unióban mindenütt el kell fogadni.
Az ellenzők máris azzal vádolják a „Tízeket”, hogy lesz egy külön Európa Európában.
Európa már csak ilyen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu