Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tavaly jelent meg Hobó új szólólemeze Circus Hungaricus címmel, s a nagy sikerű albumból monodráma is készült. Az előadás már több helyen látható volt, s a debreceni Csokonai Színház is rendszeresen műsorra tűzi. A megénekelt figurák és történetek a cirkusz világába helyezve jelennek meg, így adódott az egyedülálló ötlet: valódi cirkuszi sátorban, igazi cirkuszi szereplőkkel is előadják a darabot.
Földes László, alias Hobó négy évtizede nemcsak dalokat ír és ad elő, hol szólóban, hol zenekarával, de irodalmi estek, monodrámák, könyvek is fűződnek a nevéhez. Legújabb lemezével régi tervét váltotta valóra. Több számot írt a cirkusz nevettető figurájáról, végül a manézs további szereplői is bekerültek a dalokba. A lemezről, a színházi feldolgozásról és a darab nem mindennapi cirkuszi változatáról beszélgettünk.
– Először dolgozott együtt Madarász Gábor zeneszerzővel. Hogyan jött a kapcsolat?
– Jó barátom, Rozsonits Tamás, aki soproni illetőségű, csakúgy, mint Madarász Gábor, ajánlotta a figyelmembe.
– Ekkor megvoltak a dalszövegek, illetve a koncepció?
– Hatvannál is több már kész volt, ebből válogattunk. Sokszor támad olyan ötletem, hogy ezt vagy amazt felfűzünk valamely tematikára. Ilyen volt a korábbi lemezek közül a Bakadal, az I love you Budapest, a Vadászat vagy a Tábortűz mellett című anyag.
– A bohócfigura és a cirkuszi közeg is előre ki volt találva?
– Sok dalt írtam, ami bohócokról szólt, másrészt magam is voltam bohóc. Régóta készültem arra, hogy csinálok egy bohóclemezt, aztán cirkuszi lett belőle.
– Hogyan lett a lemezből darab?
– Vidnyánszky Attila meghallgatta és javasolta, készítsünk belőle monodrámát. Tíz éve szinte csak vele dolgozom a színházi munkáimban, így adok a véleményére. Ő rendezte többek között a Csavargók tízparancsolatát, a József Attila-, a Faludy- és a Villon-estemet is.
– A zenés, verses előadói estekhez képest mennyiben más a monodráma?
– Már több monodrámát játszottam – így például az I love you Budapestet, a Lombardozzit, a Csavargók tízparancsolatát –, tehát ez már a sokadik ilyen jellegű fellépésem. Négy éve vagyok tagja a debreceni színház társulatának. Úgy néz ki, él az igény ezekre a közönség részéről, mert nagy előadásszámokat játszom. A Viszockij-műsoromat százszor, a József Attila-estet kétszázötvenszer mutattam be. Szerzőként is számít rám a Csokonai Színház: most is vannak darabötleteim, amiket még nem írtam meg. Évente egy darab írására kérnek fel, amit aztán magam adok elő.
– A Circus Hungaricusban a dalok közötti monológok önéletrajzi vallomásnak tűnnek. Hogyan születtek?
– Pontosan nem tudnám megmondani, melyik honnan és hogyan jött. Vidnyánszky Attila rendező képes kipréselni ezeket a történeteket, amit kicsit ugyan elemelünk a valóságtól, de sok önéletrajzi elem marad a dramatikus részekben. A dalokban nem annyira, azoknál inkább a társadalmi mondanivaló dominál.
– Különleges környezetben is látható lesz az előadás.
– Igen, porondszínházi formában, igazi cirkuszi sátorban először április 29-én, Békéscsabán mutatjuk be a helyi és a debreceni színház közös produkciójában. A dalokat zenekarral játsszuk, fellépnek artisták, táncosok. Nagyszabású, látványos műsor lesz. Huszonkét előadást tervezünk, Békéscsabán kívül, Debrecenben, Budapesten és Kapolcson is láthatja a közönség ezt a változatot. A tervek szerint majd Rúzsa Magdi is eljön, így élőben énekeljük együtt a Bolondok hajója című duettünket.
– Mit tudhatunk a Hobo Blues Bandről?
– A mostani produkció egy szólólemezre épül, így ehhez nincs köze a zenekarnak. A koncerteken a mostani csapattal Hobó és Bandája néven játsszuk a dalokat. Tavaly is voltak Hobo Blues Band-fellépéseink, várhatóan a jövőben is lesznek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu