Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Néhány szavazaton múlott, de az amerikai elnök vállalta a kockázatot – és nyert. A képviselőház 219:212 arányban elfogadta az egészségbiztosítási reformot, amely még legalább 35 millió emberre terjeszti ki az elfogadhat egészségügyi biztosítást.
Az orvosi ellátás világszerte és az Egyesült Államokban is oly mértékben drágult meg, hogy sokaknak esélye sem volt a tisztességes kezelésre. A képviselőházi szavazáson nem volt egy republikánus (ellenzéki) törvényhozó sem, aki a reformterv mellé állt volna, de bizony akadt 34 demokrata is, aki nemmel szavazott.
Az egységes fellépés, az úgynevezett kétpártiság gondolata bizonyos országos kérdésekben így megint vereséget szenvedett. Aki a tervet ellenezte, az mind attól fél, hogy a novemberi képviselőházi – és részben szenátusi – választásokon kell majd megfizetnie a politikai árat.
Pontosan ilyen dilemma előtt állt Barack Obama elnök: ha nem sikerült a törvényt átvernie, akkor a csökkentő tekintélye tovább fogy, s mandátumának hátralévő időszaka kínosan-keservesen telik. Azon kívül csaknem biztos, hogy másodszor kevés eséllyel indulhat el az elnökségért.
Az egészségügyi reformtervnek megvan a pénzben kifejezhető ára is: a következő tíz évben 940 milliárd dollárt (184 ezer milliárd forintot) kell költeni rá.
Az amerikaiak csaknem egészére kiterjedő egészségbiztosítási reform tervébe már belebukott Teddy Roosevelt, Richard Nixon és Bill Clinton is. Obama most 16 hónapos elnökségének első nagy gőzelmét aratta. A törvény alapján mindenki megkapja az egészségügyi szolgáltatást – a gazdagokra új adókat vetnek ki, a középosztálynak fizetnie kell a ráeső részt, a szegények pedig segélyeket kapnak a biztosítási díjak fedezéséhez. Továbbá véget vetnek annak az orvosi gyakorlatnak is, amely feltételekkel vállalta a gyógykezelést: az orvos először megvizsgálta a beteget, majd ha úgy találta, hogy a kezelés túlságosan sokba kerül, akkor nem vállalta az esetet, a pácienst egyszerűen továbbküldte.
Az elnök szerint ez a törvény még nem javít ki mindent a hibát az egészségügyi rendszerben, de hatalmas lépés a jó irányba. A republikánusok viszont azt állítják, hogy a demokraták államosítják az egészségügyet, egy csomó pénzt vesznek ki az amerikaiak zsebéből és újabb adósságokkal terhelik az amúgy is kiüresített államkasszát. Közölté: ha novemberben győznek a törvényhozásban, akkor visszacsinálják az egészet.
Nagy zajt csaptak egyébként az abortuszellenesek is, akik úgy gondolták, hogy az új egészségbiztosítás kiterjed a beavatkozás finanszírozására. Obama azonban megnyugtatta őket: szövetségi, állami pénzekből továbbra sem lehet fedezni a magzatelhajtás költségeit.
A törvényt még át kell küldeni a szenátusba, de a demokraták azt mondják, ott is meglesz a szükséges számú szavazat, s akkor az elnöknek már csak alá kell írnia. Egyszóval: egy kis akadály még mindig hátravan.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu