Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Válságban az adójuk egy százalékát sem szívesen ajánlják fel az emberek – ez a szomorú tapasztalat szűrhető le az APEH múlt évi adatai alapján. Az óriásplakátok, hirdetések ellenére manapság csak minden harmadik adózó rendelkezik május 20-ig arról, mely alapítványnak, civil szervezetnek, egyháznak szánja befizetett adója eme kis szeletét. Jellemző, hogy minél magasabb valakinek a bevallott jövedelme, annál felelősségteljesebben gondolkodik annak felhasználásáról.
Kép: Noé állatmenhely kóbor kutya örökbefogadás 2008.02.04. fotó: Németh András Péter
Azt mondom, adomány – Ön azt mondja, szórólapok. Mutatós prospektusok és ócska fecnik a postaládánkban. Alapítványoktól, egyesületektől. Általános kérések és konkrét emberi tragédiák, mellékelve csekk. Aztán vannak a telefonon zaklató kuncsorgók, a becsengetgetők és az utcán leszólítók. Tisztességesek és csalók. Címszavakban valahogy így gondolkodunk a jótékonykodásról. Mindenkinek van egy története, élménye. Sokaknak sajnos rossz is. Ha máshonnan nem, hát a híradásokból.
Emlékeznek például arra a Békés megyei esetre, mikor egy kis alapítvány egymillió forintot gyűjtött össze egy beteg kisfiú megsegítésére, ám a család a pénz alig egynegyedét kapta meg. A szervezet arra hivatkozott, hogy az adomány nagy részét felemésztették a gyűjtésnek és az alapítvány működtetésének költségei.
Egy másik alkalommal pedig kis híján meghiúsult két tucat szolnoki, hátrányos helyzetű diák balatoni nyaralása egy köddé vált egyesület miatt. Az iskola pályázaton nyerte a lehetőséget, ám a helyszínen kiderült: a szervezet hét éjszaka helyett csak négyet fizetett ki, és egyébként is: a szervezők elérhetetlenek. Végül – jótét lelkeknek hála – a gyerekek egy iskolában húzták meg magukat.
A szélhámosokról nincs pontos statisztika – de botorság lenne a napvilágra került átverések miatt megvonni a segítségünket az arra érdemesektől. Akiknek ráadásul nincs mindig könnyű dolga. Ugyanis hajléktalanok vagy alkoholisták támogatására sokkal nehezebb pénzt szerezni tőlünk, mint mondjuk beteg gyerekeknek vagy menhelyi állatoknak.
Természetes igény az adakozó részéről, hogy szeretné tudni, hová kerülnek a forintjai: illetékes kezekbe vagy a süllyesztőbe, fantomszervezetekhez? Ha kétségeink vannak, nézzünk utána! A Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány a felelős adományozás segítése és a visszaélések csökkentése érdekében hozta létre honlapját (www.adhat.hu), ahol mindenki ellenőrizheti az adott szervezetet, vagy tanácsot kaphat, hol várnak segítségre.
Már éppen kezdett meghonosodni nálunk az adakozás kultúrája, amikor a gazdasági válság és a kedvezőtlen adószabályok derékba törték a folyamatot. Pedig 2005 óta emelkedett az egy százalékról rendelkezők száma. Aztán tavaly fordult a kocka: 1,68 millió magánszemély adott le érvényes nyilatkozatot az előző évi 1,73 millióval szemben. Ám jóval több volt az érvénytelen felajánlás: 166 ezer helyett 230 ezer. Ezek jelentős része abból adódott, hogy a magánszemély késve fizette meg jövedelemadóját vagy későn nyújtotta be a bevallását. Az ő nemes adományuk így egy lyukas garast sem ért!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu