Koreaiak: északi torpedó a déli hajóra

Nemzetközi szakértői bizottság állapította meg: a márciusban elsüllyedt dél-koreai hadihajó végzetét észak-koreai torpedó okozta. A tenger fenekéről kiemelték a torpedó egyik darabját, amelyen észak-koreai írásjelek vannak – olyanok, mint egy hét évvel ezelőtt fellelt észak-koreai torpedón.

Ország-világA. Fodor György2010. 05. 20. csütörtök2010. 05. 20.
Koreaiak: északi torpedó a déli hajóra

Az 1200 tonnás dél-koreai hajó március 26-án a Sárga-tengeren cirkált a vitatott tengeri határ közelében, amikor minden látható ok nélkül felrobbant, kettétört és elsüllyedt. A legénység több mint felét kimentették, de 46 tengerészt a roncs egyik fele magával vitt a mélységbe.

A most nyilvánosságra hozott bizonyítékot Észak-Korea azonnal kitalációnak és hamisítványnak minősítette, holott a torpedó darabjáról, az írásjelekről fénykép is készült. A kommunista ország háborút helyezett kilátásba, ha újabb szankciókat léptetnek életbe ellene.

Az ügy túlmutat önmagán: eddig tengeri balesetről, a dél-koreai hajón bekövetkezett véletlen robbanásról beszéltek, s nem lehetett kizárni azt sem, hogy a hajó egy régebben a tengerben „felejtett” – esetleg saját – aknára futott. Most azonban bebizonyosodott, hogy Észak-Korea vette célba és a dél-koreai naszádot és 46 tengerészét.

A nemzetközi bizottságban amerikai, ausztráliai, brit és svéd szakértők vettek részt: Dél-Korea gondosan ügyelt arra, hogy nemzetközi testület vonja le a végső következtetéseket, nehogy elfogultsággal vádolhassák.

A szakértők megállapították: „A bizonyíték minden kétséget kizáróan arra a megállapításra vezet, hogy a torpedót egy észak-koreai tengeralattjáró lőtte ki. Más lehetséges magyarázat nincs”. A hajó roncsait kiemelték, s megállapították, hogy nem volt belső robbanás, a hajó elsüllyedését külső robbanás okozta.

A koreai háború után 1953-ban Észak- és Dél-Korea nem kötött békeszerződést, a két ország gyakorlatilag hadiállapotban áll egymással. Az azóta eltelt sok év alatt se szeri, se száma a különböző incidenseknek, lövöldözéseknek, összecsapásoknak, kisebb tengeri csetepatéknak – és a kölcsönös vádaskodásoknak.

Ezúttal azonban szándékos háborús cselekményről van szó. Eddig a nemzetközi politika igyekezett kimaradni Észak- és Dél-Korea hangos veszekedéseiből – ezt most ezt nem tehette meg.

Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője bejelentette: Barack Obama elnök mélységes együttérzéséről biztosította a dél-koreai államfőt és a dél-koreai népet. „Az Egyesült Államok erélyesen elítéli az agressziót, amely tengerészek halálát okozta és fenyegeti a békét” – tette hozzá Gibbs. Hatojama Jukio japán miniszterelnök „megbocsáthatatlannak” nevezte a történteket. A kínai külügyminiszter-helyettes „szerencsétlennek” mondta a történteket. William Hague brit külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Észak-Korea iránti nemzetközi bizalmatlanság egyre mélyül, a hajó elleni támadás pedig alátámasztja, hogy az ország tökéletes közönnyel viseltetik az emberi életek iránt, durván megsérti nemzetközi kötelezettségeit. Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára azt mondta: a nemzetközi jelentés megállapításai rendkívüli módon zavarba ejtők.

Li Mjong Bok dél-koreai elnök szigorú intézkedéseket helyezett kilátásba Észak-Korea ellen, s szavaiból kiderült: az ellenlépésekhez nemzetközi segítséget vár.

A BBC szöuli tudósítója megjegyezte: bár valamit nyilvánvalóan tenni kell, a nemzetközi válaszadás nem könnyű. Észak-Korea egyetlen befolyásos barátja ugyanis Kína.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek