Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Izrael szabadon engedett 124 embert, akik valamennyien a gázai blokádot megtörni szándékozó flotilla hajóin utaztak. Több száz ember van még izraeli őrizet alatt. A kezdeti világméretű felháborodás után lassan sokan kénytelenek elismerni: Izraelnek jogában állt úgy cselekedni, ahogyan eljárt.
A török aktivisták által szervezett „Szabadság Flotilla” olyan terület felé tartott, ahol az Egyesült Államok és az Európai Unió által is terrorszervezetként nyilvántartott Hamasz az úr. A Hamasz – vagy annak kisebb csoportjai – folyamatosan rakétákkal lövik az izraeli területeket. Izraeltől nem várható el, hogy az általa blokád alatt tartott területekre átvizsgálatlan hajókat engedjen be, amelyek egyebek között fegyvereket is szállíthatnak, fenyegetve állampolgárai biztonságát – írta a BBC.
Az ENSZ tengerjogi chartája szerint amennyiben gyanítható, hogy egy hajó (netán tömegpusztító) fegyvereket szállít, akkor az akár a nemzetközi vizeken is megállítható, s a fedélzetre szállva átvizsgálható. A charta nem tiltja a tengeri blokádot sem, feltéve, ha az nem sújtja aránytalanul a blokád által érintett terület civil lakosságát. Minden olyan hajó, amelyik megkísérli megtörni a blokádot, erőszak alkalmazásával is megállítható, ha az erőszak alkalmazása „szükséges és arányos”.
Vizsgálatnak kell megállapítania, hogy az erőszak alkalmazása arányos volt-e, vagy az önvédelem kényszerítette ki. Ilyen vizsgálatot az ENSZ végezhet, vagy az az ország, amelynek lobogója alatt a flotilla hajózott (jelen esetben Törökország). Az ENSZ Biztonsági Tanácsa óvatosan elítélte ugyan a történteket, de a hangsúlyt arra helyezte, hogy azonnali, részrehajlás-mentes, hiteles és átlátható vizsgálat tisztázza a történteket.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter elismerte, hogy a Gázai övezetben tarthatatlan a helyzet – hiszen másfél millió palesztin mindennapi megélhetéséről van szó –, de ragaszkodott a Biztonsági Tanács által követelt vizsgálathoz. Barack Obama amerikai elnök elnök egyórás telefonbeszélgetést folytatott Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel, és részvétét fejezte ki az áldozatok halála miatt. A török kormányfő véres mészárlásnak nevezte a történteket, és kijelentette, hogy Izrael elveszítheti egyetlen muszlim barátját. Izrael jelentette, hogy Törökország elrendelte az ott lévő izraeli diplomaták családtagjainak távozását.
Időközben kiderült, hogy a hajókon 9 ember halt meg, közöttük talán négy török. (Eddig csaknem húsz halottról beszéltek.) A hajókon állítólag tízezer tonna segélyszállítmány volt, most 100 tonnáról esik szó.
Izrael egyelőre hallgat, de az általa közzétett videofelvételek tanúsága szerint a hajókra lépő izraeli katonák önvédelemből használták fegyvereiket a rájuk támadó utasok ellen. Lehetséges, hogy a helikopterről köteleken leereszkedő kommandósok már a levegőben tüzeltek, de ezek csak ártalmatlan figyelmeztető lövések voltak, mert a hajók fedélzetén leginkább botokat és késeket lengető tömeg várta őket.
Ma Izrael 124 embert bocsátott szabadon, őket az Allenby-hídon át Jordániába engedték. Többségük arab és muszlim országokból jött, sokan olyanok, akiknek hazája – Malajzia, Indonézia, Bahrein, Kuvait, Pakisztán.– nem áll diplomáciai kapcsolatban Izraellel. A jordániai oldalon üdvözlő tömeg várta őket. A Szabad Gáza Mozgalom szervezői bejelentették, hogy újabb hajó vagy hajók indulnak útnak a Gázai övezet felé, és szembeszállnak az izraeli blokáddal. Izrael bejelentette: minden hajót megállít.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu