Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs még két napja, hogy Finnországban egy 41 éves nőt, Mari Kiviniemit nevezett ki miniszterelnökké egy másik nő, Tarja Halonen államfő. Ausztráliában a 2007-es választások hőse, Kevin Rudd az egyik percről a másikra kénytelen volt átadni a miniszterelnöki széket egy jó negyvenes érett nőnek, aki ráadásul bevándorló: négy éves korában költözött szüleivel a walesi Barry-szigetről Ausztráliába.
Julia Gillard egycsapásra Ausztrália hősnője lett – és a kontinensnyi ország első női kormányfője, aki már le is tette a hivatali esküt.
Bárhogy is csökken Angela Merkel német kancellár népszerűsége, „államférfiúi képességeit” Európa vezető politikusai habozás nélkül elismerik. Szlovákiában pedig most készül átvenni a hatalmat egy nő, Iveta Radicová, és Horvátországban is egy nő, Jadranka Kosor a miniszterelnök. Még a zavaros Kirgizisztánban is hölgy áll az ideiglenes kormány élén, Roza Otunbajeva.
Két éve a világot bejárta a kép: Carme Chacón Piqueras spanyol védelmi miniszter asszony hét hónapos terhes pocakkal lépett el egy díszszázad előtt. Argentínában Cristina Fernández Kirchner asszony 2007-ben egyszerűen átvette az államfői posztot férjétől, Néstor Kirchnertől, amikor annak mandátuma lejárt. (Hogy milyen most a rangsor közöttük a családban, azt homály fedi.)
A példák lassan végtelenek, de a hatalomhoz jutott nők sora most Julia Gillarddal bővült. Ausztráliában még nem fordult elő, hogy a Munkáspárt férfi vezetőjét egy belső szavazással leváltsák s nőt válasszanak meg helyette. Kevin Rudd eddigi miniszterelnök olyannyira lányos zavarba jött, hogy részt sem vett a szavazáson, mert érezte: neki nem osztottak lapot. A meglepetés azért is óriási, mert még az idén választásokat tartanak Ausztráliában, és senki nem gondolta volna, hogy a kényes időszakban a kormányzó párt vezetőt vált. Julia Gillard eddig is miniszterelnük-helyettes volt, de csak keveseknek jutott eszébe, hogy ő lehet Ausztrália Margaret Thatcherje – most viszont ez a lehetőség forog közszájon. Kevin Rudd bukásának oka látszólag egyszerű: a miniszterelnök eltökélt környezetvédő, s a klímaváltozás megakadályozásának élharcosaként szuper adót akart kivetni a legnagyobb szén-dioxid kibocsátó vállalatokra, bányákra. Julia Gillard női ösztönei viszont a fokozatosságot és a konszenzus-készséget diktálták – nos, ezen múlott.
Kevin Rudd az elmúlt 30 év egyik legnépszerűbb embere volt, környezetvédő politikáját is díjazták – de ő, éppen a közelgő választásokra való tekintettel, az utolsó pillanatban az irattárba tette a nagyvállalatok megrendszabályozásának tervét. Ez már nagyon sokaknak nem tetszett, politikai gyávaságnak tartották. Akkor inkább jöjjön a fokozatosság és a következetesség – azaz Julia Gillard. Az új miniszterelnök bejelentette, hogy neki nem elég a párton belüli választás – hónapokon belül kiírja az általános választásokat: „Én nem akarom beütni a fejemet a plafonba – a földön akarok járni” – mondta. Előlegezte azt is, hogy megadóztatja a nagy szén-dioxid kibocsátókat, és sokat tesz majd a szél- és a napenergia kihasználásának támogatáséért – s mindenek felett: a közteherviselés kiegyenlítéséért, a közmegegyezésért.
„Julia unikum, keményen dolgozik, elszánt és odaadó, akit nemes eszmények vezetnek és csak jót akar az országnak” – mondta róla büszke papája egy ausztrál televíziónak. Julia Gillard (1961. szeptember végén született) élettársával, egy fodrásszal él, gyermekei nincsenek.A hivatali esküt az új miniszterelnök a főkormányzó kezébe tette le – aki nem más, mint Quentin Alice Louise Bryce, Ausztrália első női főkormányzója.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu