Óriásrengés várható Észak-Amerikában

Szerencsére még csak feltételezés, hogy a következő fél évszázadban rendkívüli erejű földrengés pattanhat ki Észak-Amerika nyugati partjainál. A fenyegető katasztrófát a februárban, Chilében bekövetkezett pusztító földrengés elemzése nyomán valószínűsítik a kutatók.

Ország-világValló László2010. 06. 07. hétfő2010. 06. 07.
Óriásrengés várható Észak-Amerikában

Tény, hogy Észak- és Dél-Amerika nyugati partvidéke igen kényes területen fekszik: tt találkozik a mélyben a nagy óceáni és kontinentális lemez, s mint ilyen, különösen is veszélyeztetett a földmozgások szempontjából. Ez a lemezhatár a nevezetes Szent András-törésvonal, amelynek területén tíznél is több nagy erejű földrengés nyomát találták meg a kutatók, amelyek az elmúlt 1500 évben pattantak ki. Ez a bizonyos nyom a rengés következtében a lemezek találkozása mentén, az óceán mélyén lerakódott durva szemcsés üledék, amely jól elkülönül a fenék általánosan jellemző finomszemcsés anyagától.

Az eddig mért legnagyobb rengések az egész Föld területén a kutatók szerint a Richter skála szerinti 9-es erősségűek lehettek. Egy ilyen következett be Japánban 1700 januárjában, amire a pusztító hatást megörökítő korabeli dokumentumokból lehet következtetni. Azóta leginkább „csak” hetes erősségű rengések jelentették a csúcsot, s már a 7,5-es is ritkának számított – a tudósok adatai szerint erre minden 105. évben van esély.

Észak-Amerika nyugati partjainál viszont az elmúlt tízezer évben több mint 40-szer fordult elő legalább 8-as erősségű rengés – állítják a kutatók. Erre az óceán mélyén lévő durvaszemcsés üledékekből következtettek. Azzal számolnak, hogy egy ilyen erejű rengés a következő ötven évben nagy valószínűséggel kipattan a térségben. Ha netán elérné majd a kilences értéket, szörnyű pusztítással jár: hosszú percekig remeg a föld, épületek sora válik lakhatatlanná, darabokra esnek az autópályák, megrongálódnak a hidak – és sok ember esik áldozatul. S mivel a rengés középpontja valószínűleg a tenger alatt lesz, a rengés szökőárat is kelt, ami csak növeli a tragédiát.

Az Egyesült Államok a feltételezett veszély tudatában igyekszik elébe menni a bajnak. Oregon állam egyik egyetemének kutatói például olyan épületeket terveznek, amelyek egyszerre nyújtanának védelmet a földrengés és a szökőár ellen. A Cannon Beach nevű település lakói pedig elhatározták: a tervek alapján felépítik az ország első ilyen épületét, ami a település új városházája lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek