Alkotmányos jog a káromkodás

Egy amerikai fellebbviteli bíróság elítélte azt a kormányzati gyakorlatot, amely jogszabályokkal akarta letiltani a képernyőkről, rádiókból a goromba és durva beszédet, a káromkodást, a profán szavakat – jelentette a BBC.

Ország-világA. Fodor György2010. 07. 15. csütörtök2010. 07. 15.
Alkotmányos jog a káromkodás

Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC, vagyis az ottani ORTT) 2004-ben fogalmazta meg azokat a szabályokat, amelyek alapján meg lehet büntetni televíziókat, rádiókat, ha azok „csúnya” szavakat használnak a műsoraikban.

A bíróság viszont kimondta, hogy az FCC szabályai megfélemlítik a műsorsugárzókat. Az ítélet szerint először is meg kellene világosan határozni, hogy mi vagy milyen szavak tekinthetők sértőknek, durváknak, káromkodásnak. Ilyen meghatározás nélkül nem lehet „általában” betiltani az FCC által minden „nyilvánvalóan durvának és sértőnek” minősített szót, amely a szexre, a nemi szervekre, az anyagcserére utal. Az ilyen tilalom ugyanis kiüresítené a beszédet, megfosztaná érzelmi tartalmától és főleg azt okozná, hogy a műsorkészítők állandó félelemben dolgoznának, s mindig a megfelelő kifejezést keresnék a durvának vagy dühösnek nevezett szavak helyett.

A FCC szabályozását rengeteg médium kifogásolta az Egyesült Államokban; most mindannyian elégedetten fogadták a döntést. Michael Copps, az FCC biztosa viszont „családellenesnek” minősítette a bíróság ítéletét és közölte: a bizottság azon lesz, hogy tisztázza és megerősítse a csúnya beszédre és a káromkodásra vonatkozó jogi kereteket.

A FCC a múltban a szabályok minden egyes megsértését 32 500 dolláros (7 millió forint) büntetéssel sújtotta. A Bizottság még azt is elérte, hogy 2006-ban George W. Bush amerikai elnök egy tollvonással megtízszerezte ezt a büntetést!

Az FCC úgy állapítja meg a szavak, a nyelvezet vagy képanyag „illetlenségét”, hogy azokat a „kortárs közösségi normákhoz” méri. A hatalmas és színes Amerikában ez nem lehet egyszerű dolog. A műsorsugárzókra különösen azóta nehezedik nagy nyomás, hogy 2004-ben az amerikai foci, a Szuper Kupa döntőjén a színpadon táncoló Janet Jackson melle „kibuggyant” a ruhájából és milliók láthatták a televízióban – közelről. A CBS televíziós társaság „a ruha elromlása miatt” akkor különösen súlyos pénzbüntetést kapott: 550 000 dollárt (120 millió forint) kellett fizetnie.

Az amerikai műsorszórók reggel 6 és este 10 között nem sugározhatnak „illetlen” anyagokat – bár ez nem vonatkozik a műholdas és kábeles szolgáltatásokra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek