Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint harminc illegálisan működő idősotthon létezhet az országban. Olyan, ahol szaktudás nélkül, gyakran méltatlan körülmények között élnek idős, beteg emberek. A közelmúltban Vecsésen derült ki, hogy embertelen állapotok között éltek, s ez többük halálához is hozzájárulhatott - írta meg a Vasárnapi Hírek.
Többmilliós közüzemi tartozásuk miatt figyeltek fel a hatóságok három vecsési idősotthonra. A razzián elképesztő körülményeket találtak: több idős ember a kiszáradás határán állt, sőt állítólag néhány korábbi haláleset is összefüggésbe hozható az elégtelen ellátással. Az intézményeket bezárták, az üzemeltetőt őrizetbe vették. Az intézmény Törődés Háza néven üzemelt.
– Pedig még a Semmelweis Egyetem főiskolai karán szerzett diplomáját is kitette a falra, nézze, itt lóg most is – mutatja Németh Mária, a Törődés Háza Nonprofit Közhasznú Kft.-nek nevezett cég által hónapokon át illegálisan üzemeltetett idősotthonok épületeinek tulajdonosa. Tőle bérelte a házat A. Róbert, az üzemeltető. – Nekem semmi közöm a disznóságaihoz, most meg itt hagyta a sokmilliós közüzemi tartozást, a szemetet, veszélyes hulladékot is nekem kell elszállíttatnom – panaszolja az asszony. Meséli: be kellett rúgnia az ajtót, csak így tudott bejutni a házba, hogy hozzájussanak az utolsó itt rekedt idős emberek személyi igazolványához. Személyi nélkül ugyanis a mentő nem szállít el senkit. Márpedig több idős és beteg szorult azonnali orvosi segítségre a vecsési „törődés” után.
A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal végül mindenkit elhelyezett, van, akit inkább hazavittek, mások normális otthonba kerültek, mert az itt tapasztaltak ellenére volt olyan is, akinek hozzátartozói továbbra is ragaszkodtak az idősotthoni elhelyezéshez. A hivatal minden bentlakónak kiküldte már a levelet a további lehetőségekről.
– Engem telefonon zaklatnak vadidegenek, pedig csak az épületek tulajdonosa vagyok – mondja Németh Mária. Ügyvéd előtt kötött, törvényes bérleti szerződése volt az idősotthonok üzemeltetőjével. Úgy tudta, mivel az ÁNTSZ állítólag hiányosságokat talált, s már korábban felfüggesztette az engedélyezési eljárást, az üzemeltető az ő, a tulajdonos tudta és beleegyezése nélkül kötött albérleti szerződéseket a bentlakókkal. Még a lebukás előtt is hirdette magát az interneten „biztos anyagi háttérrel, évtizedes tapasztalattal bíró” szakmai csoportként. Azóta letartóztatták. Németh Mária feljelentést tett ellene csalás, rongálás, okirat-hamisítás miatt azok után, hogy a hatóságok vizsgálják a fél éven át sokakat megtévesztő, megkárosító üzemeltető és a lényegében legálisan nem is létező intézmény ügyeit.
Pálfy György testvére májusban itt, az otthon egyik méregdrága apartmanjában hunyt el. Most, szembesülve a körülményekkel, vissza szeretné követelni annak a 2,2 millió forintnak az időarányos részét, amit azért fizetett be, hogy beteg nővérét méltó körülmények között ápolják. Kétágyas szobát ígértek, be is szedték érte a pénzt, de végül hatodmagával együtt élte élete utolsó hónapjait. Egy másik hozzátartozó szerint az üzemeltetőnek a közeli kórházban is volt „beépített embere”. Mert őket nemrég ott akarták rábeszélni a Törődés Házára, de már – szerencséjükre – nem jöhetett létre a kontraktus a 80 ezres kaucióról meg a havi 80 ezer forintos díjról. Ennél még egy darabig – amíg és akinél lehetséges – a napi háromezer forintos kórházi rehabilitáció is jobb.
A Törődés Házának üzemeltetője sokaknak tartozik. A dolgozóknak is. Dériné Bogdán Julianna ápolónő az, aki nem hagyta magukra a betegeket az utolsó pillanatban sem, saját pénzéből maga hozott ételt nekik, mert pénz már ételre sem jutott. Pedig mindössze háromszor kapott fizetést: kétszer 50 ezret, egyszer húszezer forintot. Nem érti, hogyan mehetett csődbe az intézmény, szerinte az idősellátás „hosszú távon, tisztességesen is kész aranybánya”.
Az Észak-alföldi Regionális Közigazgatási Hivatal szociális és gyámhivatalának főosztályvezető-helyettese, Ferencz Zoltánné nemegyszer találkozott már hasonló, fű alatt létrehozott szociális intézménnyel, 2006 óta közigazgatási határozataik nyomán jogerős bírósági ítéletek születtek a bezárásokról.
Skultéti József, a fővárosi önkormányzat szociálpolitikai ügyosztályának vezetője szerint a vecsési üzemeltető mindenkit átvert, mert soha nem kapta volna meg a működési engedélyt! Az otthon létesítése ugyanis saját ingatlantulajdonhoz van kötve. Úgy véli, az ellenőrzés hiányosságai mellett az öregek, betegek magára hagyottsága, hozzátartozóik tájékozatlansága vagy nemtörődömsége, a jogszabályok képlékenysége és állandó változása az oka annak, hogy szakképzett élősködők vagy kóklerek is rátelepedhetnek erre az immár valóban biznisznek tekinthető ellátási ágazatra.
Közben nő az ellátást igénylők száma, csökken a szakmaiság, tízszázalékos a létszámhiány, egy szakdolgozó bruttó 120 ezer forintot keres, nincs utánpótlás, így torzul maga a szolgáltatás.
Célszerűbb az otthoni környezetben maradás, az ott történő gondozás. Csakhogy aki napi négy óránál több folyamatos személyes gondoskodásra szorul, annak gyakran létszükséglet saját otthona helyett egy biztonságos idősotthon…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu