Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Öröm 97 ezer embernek, ennyi embert vettek fel egyetemekre az idén, s a ponthatárok tegnap este lettek nyilvánosak. A felsőoktatásba 140 ezren jelentkeztek, akik nem fértek be a megjelölt szakok egyikére sem, augusztus 10-ig böngészhetik a pótfelvételi lehetőségeket. Az alapszakok között a turizmus-vendéglátás, a gazdálkodási és menedzsment vezetik a népszerűségi listát.
Idén 140 ezren – 13 ezerrel többen, mint 2009-ben – jelentkeztek a felsőoktatásba, a felsőfokú szakképzésre jelentkezők száma 8 ezer fővel nőtt. A Bologna-rendszer felfutásával a mesterképzésben is egyre többen szeretnék folytatni tanulmányaikat, első helyen több mint 24 ezren – negyven százalékkal többen, mint tavaly – jelölték meg e szakok valamelyikét.
Az elmúlt évben összesen mintegy 94 ezer jelentkezőt vettek fel az ország különböző egyetemeire, főiskoláira, szeptembertől – éppen a mesterképzések bővülése miatt – biztos, hogy ennél többen lesznek a hallgatók. Idén lépett életbe az a szabály, mely szerint minimum 200 pontot kellett elérnie minden felsőoktatási intézménybe jelentkezőnek, ugyanakkor felsőfokú szakképzésre továbbra is 140 ponttal lehetett bekerülni. A bölcsészettudományi és a gazdaságtudományi területeken csökkent a jelentkezők száma, a pedagógusképzésre viszont 2009-hez képest alap- és mesterképzésben is többen jelentkeztek.
Az államilag támogatott alapképzés keretszáma 56 ezer fő maradt, csökkent viszont a jogász, pedagógus és bölcsészettudományi keretszám, míg az orvosi és műszaki területeken több az ilyen hely. Államilag támogatott képzéseket első helyen több mint 122 ezren, költségtérítéses képzést pedig több mint 17 ezren választottak. Alapképzést csaknem 97 ezren, egységes, osztatlan képzést pedig 10 790-en írtak első helyre a jelentkezési lapjukon. A jelentkezők csaknem fele, mintegy 68 ezren elektronikusan, a Felvi honlapján elérhető e-felvételiben nyújtották be jelentkezésüket.
2009-ben a legmagasabb pontszám a Budapesti Corvinus Egyetem magyar nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakán volt, ahová a maximálisan elérhető 480-ból 469 pont kellett a bejutáshoz, idén az Educatio Nonprofit Kft. és az Országos Felsőoktatási Információs Központ adatai alapján ugyanide 462 is elég volt. A további ponthatárok is jobbára némileg alacsonyabbak, így a Semmelweis Egyetem általános orvosi szakára 434 pont kellett (tavaly 437), a fogorvosi karra 430 (tavaly 434), a gyógyszerészkarra viszont 414 (míg tavaly 406). Pécsen 418, Debrecenben 419 lett a ponthatár a leendő általános orvosoknak (tavaly mindkét helyen 421).
Az ELTE népszerű szakjait választók közül csaknem 1700-an szerettek volna jogászhallgatók lenni, akik elérték a 426 pontot, ősztől mindezt meg is tehetik, 2009-ben még 437 pontra volt szükség. A Bölcsészkaron 900 körüli jelentkezőszámmal az anglisztika (399 pont), a történelem (405 pont), és a magyar szak (399 pont) volt a sláger, míg a szabad bölcsészetet választók minimum 414 pont birtokában örülhetnek. Országosan ötödével csökkent a jelentkezők száma, ám még mindig keresettek a kommunikáció és médiatudományi szakok, az ELTE-n 511 jelentkező volt, a ponthatárt is magasan 452-nél húzták meg.
A felvi.hu-n közöltek alapján az alapszakok között a turizmus-vendéglátás, a gazdálkodási és menedzsment vezetik a népszerűségi listát, ezeket követi a jogász szak, majd fej-fej mellett a mérnök informatikus és a pénzügy és számvitel következik, aztán a gépészmérnöki, nemzetközi gazdálkodás, kommunikáció és médiatudomány, általános orvos, majd a kereskedelem és marketing zárja a Top10-es listát. A mesterszakok esetében a tanár szak magasan vezet, több mint háromszor annyi jelentkezővel, mint a második helyen lévő nemzetközi tanulmányok. A harmadik helyen, alig lemaradva a kommunikáció és médiatudomány foglal helyet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu