Lázban égő patikák

Patikanyitási moratóriumot hirdet a kormány. Sok városban gombamód szaporodtak a gyógyszertárak az utóbbi években, ám várhatóan augusztustól csak olyan településen nyílhat patika, ahol eddig nem volt.

Ország-világPalágyi Edit2010. 07. 23. péntek2010. 07. 23.

Kép: Gyogyszertar Patika 2006.08.10. foto: Nemeth Andras Peter

Lázban égő patikák
Gyogyszertar Patika 2006.08.10. foto: Nemeth Andras Peter

Vitát kavart, amikor a kormány egészségpolitikusa bejelentette, hogy véget vetnek a gyógyszertár-alapítási hullámnak. A tervek szerint augusztustól a jövő év elejéig csak az eddig fehér foltnak számító falvakban nyílhat új patika. Ez azt is jelzi, hogy várhatóan véget ér a néhány éve bevezetett patikaliberalizáció korszaka. A benzinkutaknál és egyéb üzletekben viszont tovább is árusíthatják a vény nélküli pirulákat.

A moratórium hírére szinte patikanyitási láz tört ki, másfélszáz kérelem sorakozik a hatóságok asztalán. A gyógyszerészek fellélegeztek a szigorítás hallatán, hiszen a patikák 40 százaléka így is veszteséget görget. Kérdés, hogyan érinti mindez a betegeket, hiszen mintegy 400 patikával több „keresi a kegyeiket” az országban, egyre hosszabb nyitvatartási időkkel.

– Csak Egerben hat új gyógyszertár nyitott az utóbbi néhány évben, s ezek mögött nem patikusok álltak, hanem üzleti befektetők. Óriási verseny indult a betegekért, és a gyógyszertárláncok erőfölényükkel diktáltak – mondja Beniczky Péter egri gyógyszerész. Szakmabeli létére megütközéssel látta a „száz forintot érő vény” akciókat és azt, hogy egyes pirulákat a postaládákba dobált szórólapokkal népszerűsítenek. Mindezt azért is veszélyesnek tartja, mert fölösleges gyógyszerfogyasztásra sarkall. A versengésből fakad, hogy a vény nélkül kapható szerek ára más és más, egyes helyeken engedményekkel csalogatják a betegeket. A régi patikusok csak úgy tudják állni a sarat, hogy egyre kisebb árréssel érik be. Beniczky Péter azt tartaná üdvösnek, ha nagyobb megbecsülést kapna a szakmájuk, és csak a gyógyszerészek többségi tulajdonával nyílhatnának új patikák.

A gyógyszerészkamara ugyancsak egyetért a moratóriummal, ugyanis az utóbbi időben főleg forgalmas városi utcákban nyíltak új patikák. Ez pedig nem segített a kistelepülések betegein, akik kénytelenek buszra szállni, ha szeretnék kiváltani a receptjeiket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek