Nem vettek fel? Tanulj mesterséget!

Az idén 140.303 jelentkező közül 97.743-an – vagyis nagyjából a háromnegyedük – kezdhetik meg szeptembertől tanulmányaikat valamelyik felsőoktatási intézményben.

Ország-világGeizer Andrea2010. 07. 28. szerda2010. 07. 28.
Nem vettek fel? Tanulj mesterséget!

De mi lesz a fel nem vett 42 560 fővel? Második esélyként ott van a pótfelvételi időszaka. Augusztus 10-ig tart, addig nyújthatók be a jelentkezések, de már csak költségtérítéses képzésre – egyvalaki csak egy intézmény egyetlen képzésére adhatja be papírjait.

Aki azonban nem szeretne költségtérítéses szakra járni, netán a pótfelvételivel sem kerül be az áhított szakra, el kell gondolkodnia azon, hogy mihez kezd majd azután. Sok fiatal otthon marad egy évig, s készül a következő felvételi vizsgára. Azonban könnyen előfordulhat, hogy a felsőoktatásba áhítozó fiatal a következő tavasszal azon kapja magát, hogy eltelt az év, s ő most sem sokkal felkészültebb, mint annak előtte. Kell a napi rutin, a rendszeresség, ezért is hasznos, ha a következő évi felvételire koncentrálás mellett értelmes időtöltést választunk magunknak.

Az egyik lehetőség a munkavállalás. Saját keresete lesz az ember fiának/lányának, így nem kell a szülők nyakán – vagy még inkább zsebén – lógni, ráadásul egy későbbi önéletrajzban is jól mutat, ha már volt egyévnyi munkatapasztalatunk. Mindeközben lehet tanulni is, s egy év múltán nekiugrani a megmérettetésnek. Ilyenkor az a nehézség, hogy nem egyszerű megfelelő, kvalifikált munkát találni, ráadásul fennáll a veszély, hogy a munka okozta fáradtságra hivatkozva halogatjuk a rendszeres felkészülést.

A mindenáron továbbtanulni vágyóknak valószínűleg a legjobb megoldást az OKJ-s képzések – az Országos Képzés Jegyzékben szereplő szakképzés – jelentik. Léteznek egy-, illetve kétéves tanfolyamok, az első ilyenen ingyenes a részvétel. Számos olyan felsőoktatási szak található, melyhez e szakképzések kiváló alapot – előképzettséget adnak, sőt számos esetben az elvégzett tanfolyamok után plusz pont jár a felvételin. Érdemes tehát belevágni! S mivel a tanuló az OKJ-s végzettségével gyakorlatilag szakmát kap a kezébe, még az is előfordulhat, hogy szakképzési bizonyítványával is talál az érdeklődési körének megfelelő munkát.

Az interneten számos olyan oldal található, ahol információhoz juthatunk az OKJ-s képzésekről. Íme, kiindulásul három, jól átlátható keresést kínáló honlap:

szakkepesites.hu
mot.hu/okj_szakmai_tanfolyam
okj.lap.hu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek