Nyári munka, megfontoltan

Nyaranta sok fiatal vállal munkát több hétre is. Nem mindegy, hol keresnek és milyen feltételek mellett vállalják a foglalatoskodást. A szerződést mindig alaposan el kell olvasni!

Ország-világBalogh Mária2010. 07. 08. csütörtök2010. 07. 08.
Nyári munka, megfontoltan

Mindennél fontosabb, hogy a nyári munkára jelentkező fiatalok csakis megbízható és hivatalos közvetítő irodákkal tárgyaljanak, s minden lényeges feltételt írásban rögzítsenek a munkaadóval. Érdemes tisztában lenni a munkaviszony létesítésének feltételeivel, az előzetes orvosi vagy alkalmassági vizsgálat igényével, a munkaszerződés pontos tartalmával, lehetséges következményeivel. A munkáért járó fizetséget is rögzíteni kell, hasonlóképpen a munkaidőt, a közte lévő ebéd-, illetve kisebb szüneteket, valamint a szabad- és pihenőnapot, a kifizetés módját és végső határidejét.

A munkaadóknak kötelességük betartani a diákok nyári foglalkoztatásával kapcsolatos jogszabályokat – ezt bármikor munkaügyi ellenőrzés kísérhet a szakhatóság részéről. Hátrányos megkülönböztetés, jogsértés egyetlen fiatalt sem érhet az életkora miatt – ezért akár 20 millió forintos bírságot is kiszabhatnak az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség illetékesei.

A nyár során munkaviszonyt azok a 15. életévüket betöltött, illletve 16 évnél idősebb fiatalok létesíthetnek, akik általános iskolában, szakiskolában vagy gimnáziumban tanulnak nappali tagozaton. Annak, aki még nem töltötte be a 16. életévét, a szünidei munkavállaláshoz törvényes képviselőjének engedélye szükséges. A 18 évnél fiatalabbak munkaideje a napi 8, illetve a heti 40 órát semmilyen körülmények között nem haladhatja meg. Éjszakai műszakban, egészségre káros helyen és körülmények között nem foglalkoztathatóak. Figyelembe kell venni a minimálbért, ami havi bér esetében 73 és fél ezer forint, míg órabéres alkalmazásban 515, napi bér esetében 3380 forint.

Aki nyári munkát szeretne vállalni, keresse fel a lakóhelyéhez legközelebb található, diákmunkával foglalkozó irodát. A munkába állás előtt érdemes kétszer is elolvasni a szerződést, s bátran szólni, kérdezni, ha valami nem világos, vagy félreérthető. Amit aláírtunk, annak súlya van!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek