Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Washington kitoloncolt tíz orosz gyanúsítottat, cserébe Moszkva elenged négy kémet, akik már évek óta börtönben ülnek.
Az öt-öt orosz nőt és férfit szállító repülőgép már elhagyta New Yorkot, s feltehetően Bécsbe tart, ahol a fogolycsere megtörténik. Előzőleg mind a tízen bíróság elé álltak és beismerték bűnösségüket.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök megkegyelmezett a börtönben ülő négy fogolynak, akik ugyancsak bűnösnek vallották magukat és hivatalosan is kegyelmet kértek az elnöktől.
A Kreml nyilvánosságra hozta a nevüket. Egyikük Igor Szutyagin orosz atomfizikus, aki a CIA javára kémkedett, s 2004 óta ül börtönben. A második Szergej Szkripal, az orosz hírszerzés tisztje 2006-tól van börtönben, ő Nagy-Britannia javára kémkedett. A harmadik Alekszandr Zaporozsszkij, az orosz hírszerzés volt tagja, aki ugyancsak kémkedett, 2003 óta ül börtönben. A negyedik Gennagyij Vaszilenko, róla csak annyit lehet tudni, hogy egykor a KGB tagjaként dolgozott.
Az Amerikában elfogott oroszok elismerték, hogy külföldi országnak gyűjtöttek információkat, mégpedig titokban. Vádlóik szerint átlagos amerikai állampolgároknak adták ki magukat, álneveken éltek, igyekeztek belesimulni a környezetükbe, némelyikük férj és feleségként.. Hosszú évek óta élnek az Egyesült Államok városaiban és az orosz külföldi hírszerzéstől azt a feladatot kapták, hogy férkőzzenek politikai döntéshozók közelébe.
Az amerikai elhárítás legalább tíz éve tudott róluk: elvben „fedetten” kellett volna dolgozniuk, de olyan gyerekes módszerekkel gyűjtötték-cserélték az információkat – amelyek mellesleg ártalmatlanok voltak –, hogy az amerikaiak sem nagyon értették: mi folyik itt, „kémesdit” játszanak? Csak az nem világos, hogy miért éppen akkor kellett nyilvánosságra hozni kilétüket, amikor Barack Obama és Dmitrij Medvegyev elnök barátságos találkozót tartott Washingtonban, s megállapodott a kapcsolatok dinamizálásáról.
Az iratokból kiderült a vádlottak igazi neve is. Richard Murphy és Cynthia Murphy például a valóságban Vlagyimir Gurjev és Ligyija Gurjev volt – és így tovább. Mindössze ketten viselték saját nevüket, egyikük Anna Chapman, a csoport „végzet asszonya”, korábban már elhasznált egy brit férjet, s akiről csábos és szexi fotók is megjelentek orosz hírportálokon. (A 11. orosz kém Cipruson eltűnt, azóta sem hallani róla.)
Az amerikai külügyminisztérium közölte: nemzetbiztonsági szempontból nem sok értelme lenne a tíz oroszt hosszú évekre börtönbe zárni, hiszen csak „törvénytelen ügynökökről” van szó, akik nem okoztak komoly károkat az Egyesült Államoknak. Oroszországnak sem érdeke nagy ügyet csinálni a kémkalandból. Ezért aztán az amerikaiak és az oroszok gyorsan megállapodtak a fogolycserében – mint az annyiszor tették már a hidegháború idején. Akkoriban mindkét fél „összegyűjtötte” a másik fél kémjeit (a Szovjetunióban az ellenzékieket is), majd megállapodtak a csereügyletben.
Spekulációk szerint az oroszok még Vlagyimir Putyin hatalmának kezdetén és ifjabb George Bush elnöksége idején döntöttek az „informális kémek” kiküldéséről: akkor még elég feszültek volt a viszony a két ország között.
Közben azonban nagyot változtak az idők – az orosz „kémeket” pedig, meglehet, kint felejtették a terepen...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu