A csángóktól Chiléig

1991-ben valódi áttörést jelentett, s még a mostani rendezvény dömping közepette is igazi különlegesség a Csángó Fesztivál Jászberényben. A Moldvában és Gyimesben – az anyanemzettől elszigetelten – élők mellett az elmúlt két évtized során a világ egyre több tájáról jöttek el külföldi együttesek.

Ország-világSzőrös Zoltán2010. 08. 02. hétfő2010. 08. 02.
A csángóktól Chiléig

Idegen kultúrák váltak ismerőssé – a Fülöp-szigetektől Dél-Afrikáig – rengeteg országból, ahol a kisebbségek tradicionális folklórja megtalálható, s annak jegyeit máig őrzik.

Az idén augusztus 3. és 8. között csaknem ezer művészeti közreműködő lép közönség elé a Jászság fővárosában – köztük török, szerb, grúz, paraguayi és chilei hagyományőrző csoportok. A gálaesteken és az éjszakai koncerteken neves közreműködőkben sem lesz hiány. A Nikola Parov Quartett Herczku Ágnessel ad közös műsort, de látható és hallható lesz többek között a Kerekes Band és a Besh o droM is. Térzene, táncház és tánctanítás, főtéri felvonulás, népművészeti vásár tarkítja majd az amúgy is színes forgatagot a hat nap során.

Az élő magyar néptánc gyökereit kutató Jászság Népi Együttes tagjai 1990-ben látogattak el első ízben moldvai gyűjtőútra, s még abban az évben meghívtak erdélyi és moldvai táncosokat, zenészeket az 1982 óta megrendezett Nemzetközi Tánc- és Zenésztáborukba.

Aztán a következő évben életre hívták a Csángó Fesztivált, amely elsőként nyitott kaput a környező országok kisebbségi kultúrája felé, s ennek jegyében lett 1997-től az Európai Kisebbségek Folklórfesztiválja is egyben. A program részeként augusztus 7-én nyílik a IV. Magyar–Magyar Konferencia, melynek témája a kisebbségi nyelvhasználat lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek