Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több mint harmincéves rádiós pályafutásának kénytelen véget vetni egy nagyon népszerű beszélgetős műsor házigazdája, mert élő adásban öt perc alatt 11-szer használta az „N-szót”.
Kép: ADVANCE FOR MONDAY, SEPT. 11--FILE--Dr. Laura Schlessinger, pictured during her morning radio talk show Feb. 17, 1998 in Los Angeles, starts a new syndicated daytime TV show on Monday Sept. 11. While anti-Schlessinger forces who oppose her views on homosexuality stage protests outside TV stations airing "Dr. Laura," the pop psychologist will debate teen drug use with her guests and studio audience in the opening show. (AP Photo/Susan Sterner), Fotó: SUSAN STERNER
A 63 éves „Dr. Laura” – teljes nevén Dr. Laura Schlessinger – betelefonálós műsorát rengetegen hallgatják. Dr. Laura mindenkinek ad tanácsokat, eligazítja az embereket, együtt érez velük, vagy jól megmondja nekik a véleményét.
A minap élő adásban felhívta őt egy fekete bőrű (afrikai-amerikai) nő, akit nagyon bosszant, hogy fehér bőrű férjének rokonai és barátai folyton „rasszista beszólásokkal” ugratják. Hogyan lehet ennek véget vetni? – kérdezte a vérig sértett feleség.
Dr. Laura belekezdett a tanácsadásba, s percek alatt többször is kiejtette a száján a tiltott szót, amelyet a CNN hírtelevízió így írt le: ez az az N-betűs szó (N-word), amelyet „politikailag korrekt ember” nem használ. Az N-betűs szó a „néger” kifejezést helyettesíti, rendszerint – lekicsinylő, lealázó vagy éppen gúnyos környezetben – „nigger” vagy „niga” formában.
A rasszizmus azonban nagyon kényes kérdés az Egyesült Államokban. Dr. Laura azonnal a jogvédő csoportok támadásainak középpontjába került, ezért már másnap kénytelen volt elismerni: hibázott. Dr. Laura a híres Larry King televíziós műsorában megmagyarázta: az N-betűs szó használatával filozófiai, nyelvhasználati tabut akart megtörni. Szerinte a HBO mozicsatorna filmjein ezt a szót sokszor használják, mégpedig barátságosan, s a feketékről szóló komédiákban, sorozatokban is gyakran elhangzik. Nem is szólva arról, hogy ez a szó a fekete bőrű közösségekben az együvé tartozást jelenti. A műsorban aztán tovább ment: bejelentette, hogy rádiós szerződését az év végén már nem újítja meg, kivonul a rádiózásból, inkább internetes honlapját szervezi meg.
– Ragaszkodom az amerikai alkotmány első kiegészítésében rögzített jogaimhoz – mondta Dr. Laura. Ezt 1791-ben ratifikálták, és egyebek között a szólás szabadságát rögzíti. „Bár sajnálom, hogy így történt, de úgy érzem, hogy a szólás szabadságához fűződő jogaimat olyan gyűlölködő csoportok bitorolták el, amelyek nem vitatkozni akarnak, hanem a másikat elsöpörni”. Dr. Laura közölte: ezek után is ragaszkodik ahhoz, hogy azt mondja ki, amit akar, és nem tűri el, hogy különféle érdekcsoportok elnémítsák a velük ellentétes véleményeket. „Nem vonulok vissza, éppenséggel erősebbnek és szabadabbnak érzem magam, és el fogom mondani azt, amit el kell mondanom”.
Most dúl a vita az Egyesült Államokban a rasszizmusról, a politikai korrektségről, s arról, hogy lehet-e valaha is használni az N-betűs szót.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu