Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Kongói Demokratikus Köztársaságból származó ón-, wolfram-, tantálércet és aranyat bizonyíthatóan rabszolgák keze munkája hozza felszínre. Kongóból aztán hat-hét köztes kereskedőn keresztül jutnak el a világ elektronikai berendezéseket gyártó legnagyobb vállalataihoz.
Kép: Gold miners form a human chain while digging an open pit at the Chudja mine in the Kilomoto concession near the village of Kobu, 100 km (62 miles) from Bunia in northeastern Congo, February 23, 2009. Civil conflict in Congo has been driven for more than a decade by the violent struggle for control over the country's vast natural resources, including gold, diamonds and timber, most of which is exploited using hard manual labour. REUTERS/Finbarr O'Reilly (DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO), Fotó: © Finbarr O'Reilly / Reuters
E fémek nélkül nem lehet tévét, számítógépet, mobiltelefont, de még egy egyszerű izzót sem legyártani. Ebből adódóan a kereslet is hatalmas.
Véres gyémánt a címe egy 2007-es filmnek, s azokra a gyémántokra utal, amiket Afrika fegyveres konfliktusairól hírhedt vidékein bányásznak. A történet a Sierra Leone-i polgárháború idején játszódik, és valahogy úgy kezdődik, hogy a fiával hazafelé tartó halászt elfogja az egyik fegyveres csoport. Majd rabszolgasorba kényszerítik, a gyémántot rejtő vidéken kénytelen dolgozni. A drágaköveket a harcosok eladják külföldre, hogy a kapott pénzből fegyvereket vehessenek céljaik eléréséhez.
A film alapjául szolgáló események sajnos igenis valósak, ezt már ország-világ tudja. Mostanában a Global Witness nevű szervezet – amely a környezet kizsákmányolása és az emberi jogok megsértése közötti összefüggések feltárásán munkálkodik – arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a gyémánthoz, hanem számos más afrikai ásványi kincshez is emberek vére tapad.
A kongói bányák – ahogyan az egész ország – a szemben álló fegyveres csoportok ellenőrzése alatt áll. A Global Witness jelentése alapján pedig mind a kormányhadsereg, mind a felkelők az emberek ingyen dolgoztatására alapozzák a bányászatot – módjukban és hatalmukban áll a civilek rabszolgasorban tartása. Aztán az értékes fémet jó pénzért eladják a világ különböző részein, a bevételből pedig fegyverkeznek – de az is lehet, hogy a pénz a kisebb-nagyobb hadurak vagyonát gyarapítja.
A kongói belháború kitörése óta ötmillió – fél magyarországnyi – ember vesztette életét a konfliktusok miatt. Miközben egy kongói kormányhivatalnok kijelentette: az ország aranyexportjának 90%-a bejelentetlenül, illegálisan hagyja el az országot. Ami pedig a legrosszabb: nem lehet tenni ez ellen semmit. Illetve lehetne, ha a kongói fémeket vásárló cégek más, drágább, de „emberies” kínálat után néznének. És ha az európai ember hajlandó lenne valamivel mélyebben a zsebébe nyúlni például egy új telefonért.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu