„Kicsik” tragédiája

Haitiban több mint 300-ra emelkedett a kolera áldozatainak száma, Jáva szigetén a Merapi vulkán csaknem 30 embert ölt meg – Szumátra partjainál pedig mindmáig kiderítetlen, hogy hány embert sodort el a cunami. Nehezen mozdul a világ, ha távoli vidékeken halnak meg százával az emberek.

Ország-világA. Fodor György2010. 10. 29. péntek2010. 10. 29.
„Kicsik” tragédiája

A Szumátra partjainál a hét elején pattant ki a földrengés a tenger mélyén, és olyan hatalmas árhullámot keltett, hogy az falvak tucatjait sodorta el. Mégis, eddig csak amatőr videókon lehet látni a pusztítást, a sorba fektetett halottakat. Több információ érkezett a külvilágba a mobiltelefonokkal készített felvételekről.

Aki érzékeny, az inkább ne nézze meg ezeket a felvételeket: hullák a tengerparton, tetemek a szárazföldön, sérült nők és gyerekek – és elsöpört falvak, a házak helyét csak találgatni lehet. A hivatalos Indonézia eddig leginkább csak légi felvételeket készített a katasztrófa-sújtotta körzetről és kivételes esetnek számít, ha egy-két segélyszállító repülőgép le tudott szállni olyan szállítmánnyal, amely legfeljebb pár embernek elég élete fenntartásához.

A mentőcsapatok eddig 13 „eltűnt falut” értek el, de még legalább 11 olyan település létezik, ahonnan semmi hír. Jakartából jelentette a BBC, hogy a a mentőszolgálatok nem érkeztek meg a legjobban érintett körzetekbe, és fogalmuk sincs, hogy emberéletben, anyagi javakban milyen károk keletkeztek.

A halottak számát 311-re teszik, de ez lehet akár 3 ezer is; az eltűntek listáján több mint 300 név szerepel – de ennek többszöröse sem lehetetlen. A kormányok nem túl sok pénzt fektetnek be abba, hogy kevésbé tehetős és a peremvidékeken élő állampolgáraikat akárcsak nyilvántartásba vegyék. Susilo Bambang Yudhoyono indonéziai elnök mindenesetre „a térségbe érkezett”.

Utóbb azt híresztelték, hogy két cunami-figyelmeztető bója is volt a Mentawai-szigetek környékén, de az egyenként legalább félmillió dolláros berendezéseket a lakosság – a halászok – „vandalizálták”. Ez megerősíteni még senki sem tudta.

Az indonéziai Merapi-vulkán külön eset: a hatalmas szigetországban százával füstölögnek a működő vulkánok, de a világot leginkább az érdekelte, hogy a több mint 30 embert megölő és a környéket halálos hamuval beterítő füstfelhő mennyire veszélyezteti a légi közlekedést (izlandi emlékek). A szumátrai cunamit szinte elfeledték. A Merapi csütörtökön megint kitört, a Reuters szerint több mint 40 ezer ember menekül a környékről.

Haitiben idén januárban pusztított óriási földrengés – most pedig az októberben kirobbant kolerajárvány üli az embereket. A szakértők „csodálkoznak” a járvány kitörésének okain, a haitiak pedig azt mondják, hogy mindezért a nemrég érkezett nepáli békefenntartók a a felelősek, akik behozták a járványt. A januári földrengés után azonban holtak sokasága maradt a romok alatt, és a fertőzést alighanem „ők” okozták. A karibi és a dél-amerikai térséget most legfőképpen az izgatja, hogy lezárják határaikat a járvány elől: Haiti karanténban van, minden problémájával-bajával együtt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek