Óriási nyereség a magán-nyugdíjpénztáraknál!

Minden hazai magán-nyugdíjpénztári portfólió árfolyama emelkedett az idén, sőt valószínűleg az értéküket is megőrizték a befektetések. Ezt ráadásul nem a pénztárak tették közzé, hanem az őket felügyelő szervezet, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) honlapján olvasható.

Ország-világ2010. 11. 04. csütörtök2010. 11. 04.
Óriási nyereség a magán-nyugdíjpénztáraknál!

A befektetéseiket legsikeresebben kezelő kasszák százalékosan két számjegyű nyereséget értek el az év eleje óta, vagyis nagy reálhozamot produkáltak. A tagok megtakarításainak mintegy 80 százalékát kezelő növekedési alapok közül négynek a hozama meghaladta január óta a 10 százalékot, a versenyt a Dimenzió és az ING vezeti egyaránt 10,9 százalékos nyereséggel, és alig marad el tőlük az OTP a 10,84 százalékos teljesítményével. A legrosszabbul teljesítő növekedési alapok az Erste és az Évgyűrűk portfóliói voltak, ezek január óta 4,5–5 százalék között szedtek magukra, ám valószínűleg ezek a pénztárak is reálhozamot értek el – olvasható a vgo.hu cikkében.

Bár a 2008-as fekete évben a pénztárak átlagosan 20 százalékos mínuszba kerültek, tavaly év eleje, a választható portfóliós rendszer kezdete óta vizsgálva már többen is kifejezetten imponáló eredményeket értek el. Az OTP Magánnyugdíjpénztár növekedési alapja például szűk 22 hónap alatt 45 százalékot emelkedett, és 40 százalék fölötti hozamot produkált az ING, a Dimenzió és a Quaestor növekedési portfóliója is. A kiegyensúlyozott alapoknál is a Dimenzió, az ING és az OTP hármas áll a dobogó különböző fokain, de összesen hat olyan kassza volt (vagyis a pénztárak harmada), amely 30 százalékosnál nagyobb hozamot ért el 2009 januárja óta a közepes kockázatú alapjával.

Szintén fél tucat olyan magánkassza volt, amely 20 százalékosnál nagyobb nyereséget könyvelhetett el ez idő alatt a klasszikus alapjánál. A legalacsonyabb hozamok a választható portfóliós rendszer kötelezővé tétele óta 13–15 százalék között alakultak – vagyis tavaly év eleje óta bőven reálhozamot eredményeztek a tagok számára. Ami a pénztárak költségeit illeti, a PSZÁF ezt is igyekezett nemrég átláthatóvá tenni, és közzétette a kasszák díjterhelését. Ezen a téren nagy az eltérés az egyes pénztárak között, a legkisebb, a vagyonra vetítve 0,53 költséggel a Villamos-energiaipari Társaságok Nyugdíjpénztára, a legdrágábban, 1,35 százalékos díjterheléssel az Erste pénztára működött. (A múlt héten a kormány egyes tagaji még 5 százalékról adtak hírt.) A hozamok és a költségek között egyébként fordítottnak tűnik az összefüggés, hiszen az elmúlt szűk két év során a legjobban teljesítő pénztárak díjterhelése alacsonyabb volt az átlagnál.

Kommentár nélkül mindehhez annyit érdemes fűzni, hogy Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszteri megbízott tegnapi  - az MTI által ismertetett - közleményében megismételte: a kormány megvédi a nyugdíjakat, továbbá hogy senkit sem lehet arra kényszeríteni, hogy pénzét a "nyugdíjtőzsdén" kockáztassa. A fideszes politikus azt írta, hogy a magánnyugdíj-pénztárak komoly veszteségeket szenvedtek el, és ezeket a nyugdíjasok pénzéből akarják finanszírozni, amit a kormány nem enged meg.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek